Bisiklette Yerli Markalar

Bisikleti olmayan var mı? Bu yazımız bisikleti olmayan ve yerli bisiklet arayanları yakından ilgilendirecektir…

Malumunuz Avrupa para biriminin ülkemizde bu aralar bizim para birimimiz olan TL’nin yanında baya baya yükseklerde seyretmesinden bizlerin de alış veriş yaparken daha dikkatli olmamızı gerektiriyor. Bende bu durumu göz önünde bulundurarak “Yerli Bisiklet Markalarını” bu yazımda kısaca bir araya getirme gereği duydum. Faydalı bir yazı olması dileğiyle…

BİSAN:

  • 1963 yılında İzmir’de yerli imkanlarla bisiklet üretmek üzere kurulmuş ülkemizin ilk bisiklet fabrikasıdır. Neredeyse hepimizin bir zamanlar bir BİSAN’ı olmuştur. Anadolu insanının çarşı pazar gezdiği, sürerken bile bir asaleti, şekli olan %100 yerli maslak escort sermaye yapısı ile ülkemizin önde gelen markası. ROADSTAR CLASSIC modeli ise epefsane bir modelidir. Satın alıpta çaldırmayan çok nadirdir…

CORELLİ:

  • 1988 yılında beyaz eşya sanayi için alüminyum malzeme üretmek amaçlı kurulmuş KOREL Elektronik ve Ticaret A.Ş. 2015 yılında kendi fabrikalarında alüminyum bisiklet üretimine geçmesi sonucu oluşan yerli bisiklet markasıdır. Bisiklet kadrolarını CORELLİ adı ile diğer ekipmanları DACRON adı ile pazara sunmaktadır.

SALCANO:

  • 1975 yılında Salko Bisiklet adı ile İstanbul’da kurulmuş bir şirket. Ülkemizde en tanınmış bisiklet markalarındandır diyebiliriz. 2006 yılından itibaren motosiklet pazarına da giriş yapmış bir yerli şirkettir.

ÜMİT:

  • 1983 yılından bu yana ülkemizde hatırı sayılır bisikletler üreten yerli markadır. Fabrikası Hadımköy-İSTANBUL’da bulunmaktadır.

KRON:

  • 2004 yılında kurulmuş olan yerli bisiklet üretici markamız. Listemizin ilk 3 sırasındaki markalara bakarak “Henüz çok genç bir marka” dememek elde değil. Yalnız ürettiği modellerle şimdiden ülkemizde gözbebeği olduğunu da gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

SEDONA:

  • 2005 yılında Aslı Bisiklet’in kendi için ürettirdiği yerli bisiklet üretici markası. Tanıtım filmlerini izlediğimde beni baya baya olumlu yönden etkiledi doğrusu.

GOMAX:

  • Mersin ilinde faaliyet gösteren yerli bisiklet firması. Gomax bisiklet alüminyum bisiklet kadrosu ve jantlarını kendi üretim tesisleirnde üretmektedir. Üretim kapasiteleri günlük 1000 adet olarak belirtilmiştir. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışına da satış yapmakta olan üretici firma markası.