Yerli telefonlar hangileri? Yerli telefon almalı mıyım? Yerli telefon üretilmeli mi? Yerli telefonun üretimi neden önemli?

Dünya üzerinde teknolojinin ve mobilitenin gelişmesi ile telefon piyasası da kendini iyiden iyiye aştı ve bir çılgınlığa dönüştü. Her yıl farklı markaların, yüzlerce model telefonlarını görür olduk. Bu büyük pastadan da pay sahibi olmak ve cari açığın büyümemesi amacı ile devletimizin desteğini de arkasına alan “Yerli Şirketler” kolları sıvayıp yerli telefonlar ile telefon pazarına atılım sağladılar.

Peki hangi yerli firma hangi telefonu üretti? Özellikleri bakımından diğer ülke telefonları ile baş edebilecek mi? Üretilen yerli telefonlar hakkında tüketici ne düşünüyor? Gelin hep birlikte yerli telefonları tanıyalım…

Yerli telefon firmalarını incelediğimizde gözümüze ilk olarak VESTEL firmasının üretmiş olduğu “VENUS” modelleri çarpıyor. Yerli üretim konusunda Vestel firmasının ne derece ileride olduğunu ise, piyasaya sürmüş olduğu son Venus modeli olan Z10’un arkasındaki “Made in Turkey by Vestel Electronics” yazısından anlayabiliyoruz.
Ayrıca Vestel firmasının yerli telefon üretiminde, ilk çıkardığı akıllı telefondan bu yana modellerini gerçek anlamda geliştirdiğini gözlemliyoruz…

Yerli telefon dendiğinde piyasada adının sıklıkla duyduğumuz bir diğer maka ise CASPER. Casper firması da teknoloji ve donanım anlamında modellerini sürekli geliştirerek, telefon piyasasında sözü geçen şirketler arasına dahil olmuş bulunuyor. Piyasada VİA modelleri ile yer bulan markanın her cebe uygun model üretiyor olması ve modellerinin de kendi sınıfında fiyat-performans anlamında başarılı olması gözlerden kaçmıyor. Yine bu yerli markanın da son ürettiği telefon olan VİA G1 Plus modelinin 18:9 ekran kasa oranı ile piyasaya çıktığı andan itibaren dikkatleri üzerine çektiğini söylemekte fayda var.

Android One piyasası ile yıldızı parlayan yerli üretici firma olan GENERAL MOBİLE ise çıkarmış olduğu son modelleri GM5 Plus ve GM6 ile hâlâ popülerliğini koruyor. En güncel Android sürümlerini ilk alan yerli cihaz ülkemizde “yerli üretim telefonlar” pazarında büyük pay sahibi.

Bir diğer yerli telefon üreticisi firma ise REEDER. Telefon modellerini donanımsal, yazılımsal ve dış dizayn yönünde sürekli geliştiren ve telefon pazarında sözü geçen bir firma olmaya çalışan REEDER akıllı telefonlarını P modelleri ile piyasaya sürmekte. Piyasaya son sürmüş olduğu P12S modelinin çerçevesiz tasarımı dikkat çekici ve yerli telefon anlamında tüketiciyi cezbedecek bir model olacağa benziyor.

Bu firmalar dışında TURKCELL, PİRANHA gibi firmalar da yerli üretim konusunda dikkat çekici düzeyde pazara ortak durumda demek yanlış olmaz…

Yerli üretim telefonlar hakkında yorum ise tüketiciye kalmış, umarız donma, kasma, ısınma, çizilme, eğilme vb. konularda dayanıklı ve can sıkmayan modeller üretilir ve ülkemizde yerli telefon tüketimi artar diyelim ve yazımızı burada noktalayalım.