Ülkemizde ve dünyada motosiklet denince genç yaşlı herkesin aklına ilk gelen markalardan Yamaha’nın tarihi. Yamaha nasıl doğdu? Yamaha başka hangi pazarlarda boy gösterdi? gibi sorularınızın cevabı bu yazımızda…

Yamaha Motor, Temmuz 1955 yılında Japonya’da Yamaha Motor Co. , Ltd. Şti.‘nin kurulmasıyla doğdu. 150 adet gibi oldukça fazla sayıda motosiklet üreticisinin yaşam savaşı vererek rekabet ettiği bir pazara nispeten geç katılan bir üreticiydi. Yamaha Motor tarihinde, dünya pazarında sürekli en iyi olmayı hedefleyen bir markaydı.

İlk Motosiklet

Her şey Nippon Gakki şirketinin (şimdiki adı Yamaha Corporation) o tarihteki başkanı Genichi Kawakami‘nin ilk Yamaha motosikletini geliştirmek amacıyla madeni uçak pervaneleri üretiminde kullanılan bir kaç takım tezgahını kullanıma almasıyla başladı.

İlk motosiklet YA-1, Japonca adıyla”Aka-tombo”, anlamı ise dragonfly‘dı. 30 milyon yen başlangıç sermayesi, 274 çalışanı ve ayda 200 adet motosiklet üretebilecek iki adet tek katlı ahşap fabrika binasıyla bu genç ve deneyimsiz firma, rakiplerin karşısına dikilmeye cesaret etti. Yamaha ilk yarışı YA-1‘e Mt. Fuji Ascent Race’de (Fuji Dağına Tırmanma Yarışı) girdi ve kazandı ve bu zafer Yamaha ekibinin escort istanbul mücadele ruhunu daha da ateşleri.

Farklı Pazarlarda Boy Gösterdi

Yamaha’nın 2-zamanlı motor teknolojisindeki derin bilgisi Şirketin 1960 yılında dıştan takma deniz motoru pazarına girmesine yol açtı. Yamaha’nın ilk 4-zamanlı motosikleti 650 cc XS-1 1970 yılında kendini gösterdi.

1970-1980 yılları arasında şirket aralarında arazi araçları, golf arabaları, jeneratörler ve endüstriyel robotların yer aldığı bir çok yeni ürünün üretimine ve pazarlarına yöneldi. 1980 yılında yüksek performanslı otomobil motorları ve su araçları üretimine ve pazarlarına yöneldi.

Bir Canavarın Doğuşu

1998 yılı motosiklet sürücüleri için yıllar boyu hatırlanacak bir yıl oldu. Çünkü o sene Yamaha son on yılın en dikkate değer supersport modeli olarak kabul edilen YZF-R1 modelini piyasaya çıkardı. Safkan yarış motoru ve şasi teknolojisiyle o dönemde ve günümzde motosiklet tutkunlarının koleksiyonunun olmazsa olmazıdır.