Vücudumuzun bilinmeyenleri

İçerisinde birçok gizemi barındıran vücudumuzla ilgili bilmemiz gereken pek çok şey var gelin bunlardan birkaçını sizler için bu yazımızda derledik…

1 – Hıçkırık

Hıçkırıklar, 370 milyon yıl önce yaşamış olan uzak atalarımızın bir parçasıdır. Bu adamlar okyanusta yüzüyordu ve bedenlerini buna göre ayarlamışlardı. Bedenleri, solungaçları ve akciğerleri ile aynı anda sağlanıyordu. Avusturalya’da hala bu yöntemi kullanarak nefes alabilen balıklar var. Hıçkırık dediğimiz mekanizmanın yardımıyla, atalarımız akciğerlerini su girişinden sefaköy escort koruyordu.

2 – Rüyalarınızın ilginçliği IQ’nuz hakkında bilgi veriyor

Bilim adamları, yüksek zekalı insanların daha düşük IQ’lu insanların hayallerinden daha parlak ve uzun ömürlü rüyalar gördüğünü iddia ediyor. Yani; IQ’nuz ne kadar yüksekse o kadar ilginç rüyalar görürsünüz. Fakat geceleri gördüğünüz rüyaları hatırlayamazsanız üzülmeyin, çoğu insan hayallerini hatırlamıyor çünkü ortalamada bir rüya sadece birkaç saniye sürüyor…

3 – Ayaklarınıza sarımsak sürerseniz

Ayaklarınızın tabanını sarımsak ile ovarsanız, 30 dakika sonra tadını ve kokusunu ağzınızda hissedeceksiniz. Hepsi sarımsağın mekanik tahribatı sırasında oluşan ve organik bir bileşik olan allisin’den kaynaklanıyor.  Allisin hücre zarlarına nüfuz edebilmekte, kan dolaşımı yoluyla dolaşabilmekte ve tat tomurcuklarına ulaşabilmektedir. İşte bu yüzden sarımsak yemekten hoşlanan insanların sadece ağızlarından değil tüm vücudundan da kötü bir kokusu vardır. Çünkü koku kanda çözülür.

4 – Kalp krizleri

Pazartesi günü kalp krizi geçirme riski, erkekler için %20, kadınlar için %15 oranında artmaktadır. Artış nedeni ise işe geri dönme zorunluluğunun getirdiği stres olarak açıklanıyor. Ancak, bilim adamları bizi hafta sonu boyunca tüketilen alkolün de kalp krizi için bir neden olabileceği konusunda uyarıyor.