Terk edilmiş gizemli bir karantina adası

İtalya’nın incisi Venedik’e çok yakın bir mesafede bulunan terk edilmiş Poveglia Adası veba salgınında belli bir süre karantina yeri olarak kullanılmış ve 20. yy.’da adaya bir akıl hastanesi çapa Escort açılmıştır. Koruma altında bulunan adaya hayalet görme umuduyla gizlice ulaşan turistler, yıllardır çanı kaldırılmış halde duran kuleden çan seslerini duyarken adada ölenlerin bakışlarını da üzerlerinde hissettiklerini iddia etmekteler.

Adanın hikayesi ise şöyle

İtalya’da bulunan bu adaya veba salgını sırasında hastalar sürgüne gönderilmekteydi. Vebalılarla beraber hastalık belirtileri göstermeyen hasta kişinin aile üyeleri de sürgün edilmekteydi.

Bu adaya sürgün edilmek acı verici bir şekilde ölmek demekti. Burada ölenlerin cesetleri yakılıp külleri de doğaya saçılmaktaydı. Tekrarlayan veba hastalığının önüne geçmek için vebaya yakalananların yeniden bu adaya gönderilmesiyle yakım işlemi uzun yıllar boyunca devam etmiştir. Rivayete göre adadaki toprağın üst tabakası tamamen burada ölenlerin külleriyle kaplıdır. Farklı hesaplamalara göre burada yaklaşık 160.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

Ada 20. yy.’ın başına kadar karantina yeri olarak kullanılmaktaydı. 1992 yılında ise adaya bir tımarhane açıldı. Tüm dünyaya kapalı olan bu adada insanlara işkence ve yasadışı deneylerin uygulandığı yönünde söylentiler de mevcuttur. Bu hastanenin başhekimi olan sadist doktorun ise öldürdüğü kişilerin hayaletlerini görmeye başladığı ve onlardan kaçmaya çalışırken çıktığı adadaki çan kulesinden gizemli bir şekilde düşüp öldüğü söylenmektedir.

Sadist doktorun otopsi bulgularına göre onu öldüren şeyin çan kulesinden düşmesi değil, düştükten sonra toprak içerisinden çıkan sisin onu boğması olduğu ihtimali bu gizemli ada hakkında yapılan söylentiler arasında. Çoğu kişi onu öldürenin, ölen hastaların hayaletleri olduğuna inanmaktadır.

Bu adaya gitmek cesaret istiyor

Koruma altında bulunan adaya gizlice ulaşmayı başaran turistler, ölenlerin seslerini duyduklarını ve üzerlerinde birilerinin bakışlarını hissettiklerini iddia etmekteler. Adada son çıkan kişilerin, “Gidin ve asla geri dönmeyin” diyen sesler duyduklarını ifade etmişler. Ayrıca yine rivayetlere göre, yüzyıllar geçmesine rağmen, adanın yakınında çığlık sesleri ve adada kimse yaşamadığı halde çan sesleri duyulmakta.

Yine de pek çok kişinin ilgisini çeken bu adaya ziyaretler gerçekleştirilmekte. Hatta 2014 yılında adanın turizme açılması konusu uzun uzun tartışılmıştır. Adaya dair görüntüleri çeşitli sitelerden bulabiliyorsunuz.