Ahirete adım adım yaklaşıyoruz. Bugün de bitti. Yarın da bitecek, bugün gibi. Hep bitecek. Her şey bitecek. Son bulacak burada bulunan her şey. Hiçbiri kalmayacak. Bizde kalmayacağız. Bize kalmayacak dünya için, arkamızda bırakacağımız kötü işlerimizin olması, hiç değer miydi? Değmeyecek işlere bulaşmanın hesabı hiç kolay ödenmiyor oysa…

Ahiret kolay elde edilmiyor. Dünya için, sonsuz alemden vazgeçip; hiç ölmeyecekmiş gibi nefes almak nereye kadardı? Neyimize güvendik de, özümüzü yitirdik, Özümüzün içindeki, Rabbi unuttuk? Unutulacak birisi miydi Allah, ve hatırlamak istemeyecek kadar ruhu sıkan bir şey miydi ahiret?

Nefsinin kölesi olmak o kadar basit ki, bir Allah’a kul olmak zor gelir nefse… Ne acı… Ne acı halimize.

Düşünsene, ömrün geri kalanı ahirette. Ve sen dünyada yaşadığını zannediyorsun. Halbuki bir yanın ahirette de işliyor. Yaptıkların ile, yaşadıkların ile, özündeki kişiliğin ile, bir nebze; ahirette yaşıyorsun. Allah, kalbimizde olan her şeyi görüyor ve kaydediyor. Hepsi ahirette bizi bekliyor. Ve bizi neleri beklediğini bilmediğimiz o anı düşünüp, sınava çalışmayalım da ne yapalım?

Bizler sınava iyi hazırlanmalıyız, öteki alem için. Buranın sınavı tükenmez. Buradaki sınavda başarılı olup, barajı aşmalıyız ki, öteki alemin sınavından zorlanmayalım. İyi hazırlanmazsak  sınava, alacağımız sonuçlar bizi bir nebze üzer. Allah’ın gönlüne girmek ise gaye, onun sınavında başarılı olmak için, çok çalışmalıyız. Ahiret adına çalışacağımız çok işlerimiz var. Bu yolda, her anımızda; O’ndan vazgeçmemeli, O’nun ile olmalıyız. Ki, sınavımızı zorlaştırmasın. Sınavı kolay olanlardan olur isek, hiçbir bizim için hazırlamış olduğu sorularda zorlanmayız. Asla, zorlanmayız.

“Rabbim! Sınavımızı kolay eyle. Sınavında zorlanmadan barajını aşan, ahiretine adım atan ve Seni kazanmayı hak kazanan; bir başarılı kul olmayı bize nasip et ve buna layık gör…”

Bir ferahladım. Ah! İçimin içini bilen Allah, ne de gönle şifa veriyor böyle.

Ahiret çok güzel. Ben bu dünyada, bir tek Allah’ı çok sevdim. Gerisi ziyan, gerisi israf…

Ahiret yaklaşmak üzere……