Mercedes Unimog’un Üretim Hikayesi ve Özelliği

Unimog Mercedes-Benz tarafından üretilen, her türlü arazi ve hava şartında gitmek için tasarlanan çok amaçlı bir kamyondur. Unimoglar ambulans, askeri taşıma, radyo istasyonu, arama kurtarma ve kar temizleme aracı olarak kullanılabilirler. Dünyadaki birçok ordu tarafından da kullanılmaktadır. Mercedes Unimog muhtemelen bugüne kadar üretilen en yetenekli arazi aracıdır.

Unimog Doğuyor

Daimler mühendisi Albert Friedrich, Unimog konsepti üzerinde çalışmaya 1944 yılının Ekim ayında, müttefik kuvvetler Almanya’ya girdiği dönemde başladı. İlk çizimler, Avrupa’daki anlaşmazlıktan sadece 3 ay sonra Ağustos ayında tamamlandı. Bu çizimlerdeki araç zirai amaç için tarlalar ve ormanlarda kullanılmayı amaçlayan, Almanya’nın yeniden ayağa kalkmasını hızlandıracak tüm süreçlerde yer alacak bir araçtı. Çizimler pek de konuyla ilgilenmeyen yönetim kuruluna gösterildi ve Friedrich’e 10 adet konsept hazırlaması için yetki verildi. 9 Ekim 1946‘da ilk Unimog Prototype 1, çıplak şasiden bir adım ilerisinde olacak şekilde kereste taşıyarak ilk hareketini yapmış oldu.

Araçta yenilikçi bir özellik olarak motor ve şanzıman şasinin tam orta noktasında, sağda konumlandırılmıştı, bu sayede gücü iletecek şaftlar aksa doğru açıyla birleştirilmiş, lastiklere büyük bir serbestlik sağlamıştı. Bu şişli escort o kadar etkiliydi ki, günümüzde bile kullanılmaya devam ediyor. 

Unimog 1947’de üretime geçtiğinde 25 beygir gücünde, saatte 50 km/s‘lik hız sağlayabilen bir dizel motorla güçlendirilmişti. Dört tekerlekten çekişli olan araçta ön ve arka diferansiyel kilidi yer alıyordu. Bunun dışında önde, ortada ve arkada alet-edevat koyacak yerler, önde ve arkada tarım aletleri için güç milleri ve kapalı iki koltuklu kabini de bulunuyordu. Araç aslında bir traktördü ama Hanomeg ve Fendt’in alternatiflerine göre çok daha açık fikirliydi.

Ordulardan Çiftçilere, Sınıfında En Yetenekli

1946 yılında ağırlıklı olarak çiftçiler için tasarlanan ve oldukça küçük boyutları ile dikkat çeken Unimog, günümüzde birçok farklı ordunun ve hizmet birimlerinin vazgeçemediği araç olmasıyla öne çıkıyor. İlk tanıtıldığı zamanların haricinde çok daha farklı amaçlara hizmet eden ve çok da farklı tipte büyüklükte kasa tiplerine sahip olan Unimog aradan 70 yıl geçmesine rağmen de popülerliğinden en ufak bir şey kaybetmeden görevini başarılı bir şekilde dünya çapında devam ettirmektedir. O günden bu güne kadar 400.000 Unimog üretilirken, araçlar 30 farklı versiyona sahip. Bu da hemen hemen her türlü amaç için kullanıldığını gösteriyor. Unimog ismi Universal Motor Gerat (Universally Applicable Motorized Vehicle) yani Almanca’dan çevirirsek “her şarta uygun motorlu taşıt” anlamına geliyor, adının anlamını taşımaktadır.

Dünden Bugüne Unimog

Yazan: Rüştü ARSLAN