Turhal Bisiklet Ekibi Sinop Yollarında

Farklı memleketler görmek, farklı insanlar tanımak ve memleketimizdeki insanlara bisiklet ile de uzun yolculuklar yapılabildiğini göstermek amacıyla Turhal Bisiklet ekibinden Talha AKBULUT, Yunus Emre ÜNLÜ ve Ahmet Turan ATİLLA üçlüsü olarak Turhal -Sinop turunu gerçekleştirdik.

Enerji İçinizde…

Turhal ilçemizde bisikletlerimizle pedallamadığımız cadde sokak kalmayınca biz de artık uzun bir yolculuğa pedallayalım dedik. Kafa kafaya verip Sinop turu yapmayı uygun gördük. Kafamızda bazı soru işaretleri olsa da yola çıkmadan neyin ne olacağını bilemezdik. İlk önce turu tamamen bisikletle gitmeyi planlamış olsak da bazı aksilikler sebebiyle yolculuğumuzun Turhal-Samsun arasını otobüs ile gitmek zorunda kaldık. Samsun’da otobüsten indik ve bizim için macera o an başlamış oldu.

Bisikletlerimizle önce Atakum sahil yoluna indik, Sinop yoluna doğru güneşin yakıcı Temmuz sıcağına aldırmadan pedalladık. Samsun il merkeziden çıkana kadar herhangi bir sorunla karşılaştık diyemem. Samsun Sinop yolu bisiklet sürmeye oldukça elverişli. Yalnızca Samsun 19 Mayıs ilçesinde motorlu araç sürücülerinin bisikletlilere trafikte göstermesi gereken saygıyı göstermediğine bizzat şahit olduk. Bir de Samsun Sinop yolculuğu arası lastiğimiz yalnızca 19 Mayıs ilçesinde patladı ve arkadaşımızın kaskı çalındı. (19 Mayıslılara selam olsun.)

Lastiğimizi tamir ettik ve buradan Bafra ilçesine doğru yolculuğumuza devam ettik. 19 Mayıs ilçesini geçtikten sonra yollar gerçekten kaymak gibi ve manzara muhteşem. İlk günkü varış hedefimiz Sinop’un Gerze ilçesi olmasından dolayı ilçe merkezlerine girmeden çevre yolundan kısa molaları saymazsak sürekli pedalladık.

Gerze ilçesine geldiğimizde buranın insanıyla ilgili duyduğumuz olumlu şeylerin gerçekten doğru olduğunu da tecrübe etmiş olduk. Gerze’ye 22:30 – 23-00 saatleri arasında ulaştığımızdan kamp yeri bulabilmemiz biraz zor oldu ama sahil kenarında bir kafe çalışanları şezlonglarında sabahlamamız için bizlere yardımcı oldular. Deniz kenarında açık havada uyku gerçekten harika…

Sabah erkenden Gerze’de yaptığımız ufak kahvaltıdan sonra tekrar yola koyulduk. Sinop il merkezine doğru yine tüm enerjimizle pedallamaya başladık. Zorlu dik çıkışlar, harika eğlenceli inişler derken Sinop il merkezine 15 km’ye kadar yaklaştık ve kısa bir mesafe de olsa hafif yağmur bizleri karşıladı. O sıcakta pedallarken birden yağmura denk gelmek harika.

Son tırmanışımızı da yaptıktan sonra Sinop karşımızda…

Sinop’u hiç görmemiştim yalnız gerçekten beni oldukça etkileyen bir şehir olduğunu söylemeliyim. Tarih’i ve anlatılacak hikayeleri olan şehirler beni hep etkilemiştir. (Sinop ile ilgili öğrendiğim bazı şeyleri başka bir yazımda sizler için paylaşabilirim.)

Sinop’a ulaştığımızda ilk işimiz bir kamp alanı bulmak oldu ve Orman İşletmeye ait kamp alanı bizim iki gecelik mekanımız oldu. Kamp alanını bulduktan sonra bisikletlerimize tekrar atlayıp kısa bir şehir turu yaptık. Nerede gezmeli, tarihi yerleri neresi, kaskı çalınan Yunus arkadaşımıza nereden kask alabiliriz… 🙂

Sinop’a akşam saatlerinde ulaştığımızdan burada yapacağımız gezi planlarını ertesi güne bıraktık.

Ertesi gün…

İlk işimiz Sinop denince akla gelen ilk yeri gezdik Sinop Kapalı Ceza Evi… Bu zamana kadar gezdiğim tüm tarihi mekanlar arasında psikolojik yönden beni en çok etkileyen yerin burası olduğunu söylemeden edemem. Buranın dışında Sinop’un tarihini öğrenmek için iki ayrı müzeyi daha ziyaret ettik. Sinop’a gitmeyi düşünenlere buraları ziyaret etmelerini kesinlikle tavsiye ederim. Vaktimizin kısıtlı olmasından dolayı aklımızdaki her şeyi birkaç gün içerisine sığdıramadık. Elimizden geldiğince, enerjimiz yettiğince gezmeye, Sinop’u ve Sinop’un güzel insanlarını tanımaya çalıştık. Sabah’ın ilk ışıklarıyla denize girdik, kamp alanında menemenimizi yaptık afiyetle yedik. Sinop’un caddelerini, sokaklarını pedalladık…

Ve üçüncü günümüzde tekrar eşyalarımızı toplayıp Turhal’a doğru pedallamaya koyulduk…

Sonuç olarak oldukça eğlenceli geçen bir anı oldu bu tur bizler için. Bu yazımızı okuyup bizlerle birlikte turlar yapmak isteyenler ve bizlere destek olmak isteyenler için iletişim hesaplarımız:

  • gmail: talhakbulut@gmail.com, buluttokmak@gmail.com
  • instagram: @turhalbisiklet, @akbulutalha, @buluttokmak, @lsyncal