Ülkemizin dört bir yanındaki güzel yapıları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Her köşesi ayrı güzelliklere sahip olan ülkemizden yeni yazımız için bir kere daha Tokat’ı seçtik. Önceki yazımızda Tokat merkezde bulunan Hıdırlık Köprüsü’nden bahsetmiştik. Yolculuğumuza Tokat’ın ilçesi olan Turhal’la devam edelim. Güzelliklerini anlatmakla bitiremeyeceğimiz güzel ilçemizin Kesikbaş Camii’sinin tarihi önemine değinelim.

1767 yılında Şeyh Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırıldığı bilinmekte olan Kesikbaş Camii Yeşilırmak’ın kenarına konumlandırılmıştır. Amasya’da eğitimine başlayan Mustafa Efendi İstanbul’da devam ettirmiştir. Tahsilatını tamamladıktan sonra memleketi Turhal’a dönüp burada bir dergah yaptırmıştır. 2018 metrekarelik alana yapılmış olan Camii toplamda 700 kişilik kapasiteye sahiptir. Caminin bir köşesinde de Şeyh Mustafa Efendi’nin türbesi de bulunmaktadır. Dergah amaçlı yapılan Camii günümüzde hala önemini yitirmemiştir. Camimiz Kesikbaş adını bir şehitten almıştır. Efsaneye göre; yörede şehit olan bir zatın başı gövdesinden ayrıldıktan sonra da yaşamaya devam etmiş ve güzel işler yapmaya devam etmiştir. Turhal’ın tarihi açısından büyük öneme sahip ve hala güzelliğini koruyan camimiz siz değerli okuyucularımızın ziyaretlerini bekliyor.

Bu yazımızda sizler için 2. defa Tokat’ın güzelliklerinden olan tarihi bir yapıyı ziyaret ettik. Her köşesi ayrı güzelliğe sahip olan ülkemizin farklı görülmeye değer kıymetli yapılarını sizlerle paylaşmaya ilerleyen günlerde devam edeceğiz. İlginiz için teşekkürler…

KadrajRen