Akvaryum meraklıları merhaba… Bu yazımda sizlere AKVARYUMUN ORTA ÜST kısımlarında yaşayan barışçıl beş balığı kendi cümlelerimle yazmaya çalıştım. Buyrun balıklarımızı tanıyalım.

lepistes-site-gorsel

Lepistes: Barışçıl, kolay üreyebilen ve göze hoş görünen bu tür “canlı doğuranlar” arasındadır, kolay ürerler, yavrularının büyütülmesi rahattır ve bu özellikleriyle akvaryum bakıcılarının gönlüne taht kurmuştur. Birçok akvaryum bakıcısının da beslediği ilk balık olmuştur. Lepistesler birçok farklı renkte üretilmiştir, erkekleri dişilerine göre daha ufak ve daha gösterişlidirler, 25-28 derece suda yaşarlar, ulaşabilecekleri maksimum uzunluk erkek;3 cm-dişi;6 cm’dir. Erkeğin sürekli aynı dişiyi kovalamaması için 1 erkeğe- 4 dişi olarak bakılması tavsiye edilir.

Maltepe escort src=”http://www.etkinkitle.net/wp-content/uploads/siyah-moli-site-gorsel.jpg” alt=”siyah-moli-site-gorsel” width=”218″ height=”194″>Moli: Barışçıl bir türdür, diğer barışçıl tropikal balıklarla yaşayabilirler, üreme döneminde dişi ile erkek arasında ufak çatışmalar olabilir, erkeği dişisine nazaran daha ufak ve süslüdür, cinsiyet ayrımı ayrıca alt bölümlerinde bulunan yüzgeçler sayesinde yapılabilir, “canlı doğuranlar” arasındadır, 12cm’ye kadar uzayabilirler. 20-28 derece suda yaşayabilirler, ani sıcaklık değişimine karşı dirençli değillerdir, beyaz benek hastalığına karşı akvaryumunuza 50 litre suya 1 çay kaşığı olacak şekilde tuz atarsanız direnç kazanırlar.

plati-site-gorsel

Plati: Barışçıl bir türdür, diğer barışçıl tropikal balıklarla yaşayabilirler, genellikle kırmızı-turuncu gibi canlı renkli olanları tercih edilir. Cinsiyet ayrımı balıkların alt kısmında bulunan yüzgeç ile yapılır. 20-26 derece sularda yaşarlar, ani su değişimlerine dayanıklı değillerdir. Bir erkeğe bir dişi olarak beslenebilirler. Üremeleri kolaydır, bitkili akvaryumda yavruları kolayca korunabilir ve rahat büyürler. İyi ve düzenli yemleme yapılırsa yavrularını yeme dürtüleri azalacaktır.

kilickuyruk-site-gorselKılıçkuyruk: Genellikle barışçıl bir türdür, akvaryumdaki huzursuzluktan etkilenip diğer türlere vurma güdüsü oluşabilir, canlı doğuranlar arasındadır, erkek kuyruğundaki kılıca benzeyen uzantısıyla anlaşılabilir, dişide bu uzantı yoktur, çok garip bir şekilde dişilerin erkeğe dönüştüğü gözlenmiştir (parazit etkilenmesi ve yaşlılık sebebiyle).  20-28 derece, akıntılı suda, açık ve iyi bitkilendirilmiş akvaryumda rahatça yaşarlar. Bir dişi üç erkek oranında bakılmaları tavsiye edilir.

aykuyruk-site-gorsel

Ay Kuyruk: Göründüğü gibi renkleri ve kuruk tarzları haricinde tüm özellikleri “Kılıçkuyruk” ile aynıdır diyebiliriz.