Teknolojinin hızlı ilerleyişi ile ekonomik problemler ortaya çıkıyor buda bizden kaynaklanıyor.
İnsanlar da “teknolojiyi çok iyi takip ediyor” desem yalan olur. Teknolojiyi takip etmek, yeni çıkan bir şeyi almak değil, bize artısı ne olduğunu bilmektir. Eğer ben başka telefonlarda o işi yapabiliyorsam ne önemi var ki yenisinin gençlerimizde hep yenisini istemekte. “sanki ben genç değilmiş gibi ahkam kesiyorum.”
21.yüzyılda artık herkes bir diğerini ezme çabasında telefonla yada diğer teknolojik aletle sorsan özelliğini bile bilmez “getirisi sana ne?” diye soruyorsun, cevap yok. -Neden aldın? -Lazımdı. “sanki şirket yönetiyor.”
Bence kendimizden de yavaşça uzaklaştık. İnsanlarda artık onun içine hapsoldu sokakta oynayan çocukların yerine telefona gömülmüş bir genç yürüyor. Hepsinin elinde telefon, tablet yada bilgisayar her sene de değişiyordur mutlaka, çünkü; herkes değiştiriyor…
“Sende değiştirmelisin” mantığı yavaşça oturmuyor mu? Teknolojiyi kullanmak yerine neden üretemiyoruz biliyor musunuz? Çünkü; hep bir hazıra konma mantığı var bizde. Hiç mi öğrenemedik bir şeyleri değiştirmeyi? aslında suç büyüklerimizde mi? Biraz “oğlum onu yapma dur”,”oğlum dışarı çıkma”, “yavrum evde otur” diye diye sonunda kazandınız mı onları? Hepsi el becerisinden uzak bir akıma doğru gidiyor. “Teknolojiyle uğraşmasınlar mı diyorsun?” diyecekler. Hayır ben ondan bahsetmiyorum. Tabiki uğraşsınlar, incelesinler, içini açsınlar, neler var kurcalasınlar. İlk bilgisayarımız eve geldiğinde çok heyecanlanmıştım. Bende sizin gibi hemen “Oyun yüklerim şimdi buna sabaha kadar oynarım” diyordum. (Hala oyun oynuyorum Gta 5 süper 🙂 ) Yıllar geçtikçe bir şeyi düşünmeye başladım bu nasıl çalışıyordu sonra kasanın içini açtım çok karmaşık geldi. Bir yerlerden araştıra araştıra neyin ne olduğunu anlamaya çalıştım. Aslında hala bilmediğim şeyler var.
Bu günlük bu kadar hadi bana görüşürük.