İhtişamlı Ahşap Evleri, Kültürü, Tarihi ve Farklı Mutfağıyla Safranbolu

Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara’nın 231 km kuzeyinde ve Karadeniz’in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ve Karabük il merkezi birbirine epey yakındır.

Safranbolu denince aklımıza ilk gelen şey özgün mimariye sahip etkileyici evleri, oysa Safranbolu evlerinden çok daha fazlasını gözler önüne sermekte. Tarihi değerleri, kent kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, yöresel lezzetleri, doğal güzellikleri ile Safranbolu, turizm bakımından ülkemizin gözde kentlerinden birisidir.

Asya ve Avrupa arasındaki ticaretin önemli bir merkezi olmuş, karakteristik istanbul escort özelliklere sahip tarihi Safranbolu Şehri’nin UNESCO Listesinde yer aldığını da belirtelim. Gezilecek bir çok harika yeri olan ilçemize günübirlik ziyaretin ötesinde, bir hafta sonunu veya kısa bir yaz tatilinizi ayırabilirsiniz.

Safranbolu’da Nereleri Gezip Görmeli?

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’nun tarihi yüzünün dışında doğal güzelliğini keşfedebileceğiniz bir yer olan Tokatlı Kanyonu‘nıun bir ucu Tokatlı Köyü’nde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’e kadar uzanmaktadır. Cüzi bir miktar ücretle giriş yaptığınız Kanyonda sizi, nehir boyunca yapacağınız şahane bir yürüyüş yolu beklemektedir. Şelaleler, kuş cıvıltıları, insanı ferahlatan tertemiz hava ve daha fazlası. Eski Çarşı yönünden giriş yapanların giriş için ücret ödemediğini de belirtmekte fayda var.

Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu’nu en iyi izleyebileceğiniz noktada, yerden 80 metre yükseklikte yapılmış Kristal Teras, Türkiye’de de bir ilki temsil etmektedir. Tabanı çok dayanıklı kırılmaz camdan yapılmış olan ve 75 ton ağırlığı taşıyabilen Kristal Teras, üzerinde gezinirken heyecanınızı gizleyemeyeceksiniz.

Tam da uçurumda yapıldığından ve bastığınız yerin, ne kadar yüksekte olduğunu görebildiğiniz için, kendinizi heyecan verici bir deneyimin içinde bulacaksınız. Safranbolu İncekaya’da yer alan, 11 metre genişliğindeki Kristal Teras’tan Tokatlı kanyonuna dair nefis fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bulak Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası, Karabük’e bağlı Bulak Köyü’nün Safranbolu ile komşu olduğu yerde bulunuyor. Safranbolu ilçe merkezine 8 km, Bağlar Değirmenbaşı’na ise 5 km uzaklıkta bir vadide yer alan Bulak Mağarası’na girmek için 150 basamaklı merdiveni çıkmanız gerekmekte. İçeri girince sizi 65-200 milyon yıl öncesine kadar uzanan, etkileyici renklerde ve hayretler içerisinde baka kalacağınız desenlerdeki şahane damlataş, sarkıt, dikit ve sütunlar karşılayacak.

İncekaya Su Kemeri

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından, Safranbolu’ya su getirmek için yaptırılmış, 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli oldukça görkemli bir yapı olan İncekaya Su Kemeri; Kristal Teras’tan Tokatlı Kanyonu’na indiğinizde hemen solunuzda kalıyor. 110-220 cm ölçülerinde değişen genişlikteki kemerin altından Tokatlı deresi akmakta. Tokatlı Kanyonu’nun en güzel rotası ise dere boyunca uzanan yürüyüş parkuru.

Safranbolu Kent Tarih Müzesi

Geçmişte hükümet konağı olarak kullanılan Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, 2006 yılında hizmete (müze olarak) açılmış. Kale olarak adlandırılan tepede yer alan Müzede, Safranbolu’ya dair her türlü tarihi bilgi ve belgeler ile eşyalar görmeniz için meraklılarını bekliyor.

Safranbolu’nun günümüze kadar geçirdiği evreleri kronolojik olarak izleyebileceğiniz müzenin zemin katında, Safranbolu ticari yaşamı ve geleneksel el sanatlarına dair sunumlar yer almakta.

Esnaf ve Zanaatkarlar Çarşısı’nda Eczanecilik Müzesi, Lokumculuk Müzesi, yok olmaya yüz tutmuş bir zanaat olan yemenicilik, demirci, kunduracı, semerci, baharatçı, kalaycı, bakırcı ve esnaf kahvesi gibi Safranbolu’daki zanaatların eski çalışma ortamları özgün canlandırmalarla misafirlere sunulmuş.

Hükümet konağının bahçesinde ise 1797 yılında yaptırılmış Anadolu’nun ilk saat kulesi yer alıyor, 12 metre yüksekliğindeki kulenin saati İngiltere’den özel olarak getirtilmiş.

Cinci Han Kervansarayı

Safranbolu‘ya yolunuz düşerse konaklayabileceğiniz yerlerden biri olan Cinci Han, 1645 yılında Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan bir kervansaray. Kervansaray harap haldeyken restore edilmiş ve burada iki katlı ve 63 odalı Cinci Han Oteli, kafe ve etkinlik merkezi gibi hizmetler verilmekte.

Eski çarşının içinde yer alan ve zamanın en büyük kervansarayı olan Cinci Han kervansarayının en üst katına çıkıp Safranbolu’yu doya doya seyre dalabilirsiniz. Tabi burada konaklamanız için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Safranbolu Evleri

Geçmişi 18-20 yüzyıl arasına dayanan, her biri şahane bir sanat zevkinin ürünü 2,000’den fazla geleneksel ev Safranbolu‘da gezginleri bekliyor. 800 adeti koruma altına alınan Safranbolu evleri zamanın yıpratıcı etkisine ve değişime hala direnmekte. Karşılıklı iki yamaca, birbirinin manzarasını ve güneşini kapatmadan, her biri birer inci tanesi gibi dizilmiş bu sanat harikalarını yakından görmelisiniz.

Yörük Köyü

Yörük Köyü Karabük-Safranbolu yolu yakınlarında bulunan küçük bir Safranbolu aslında. Sokaklar boyunca sıralanmış, bir çoğu yıkılmaya yüz tutmuş tarihi evler, konaklar ve tarihiyle, kültürüyle oldukça görülmeye değer.

Safranbolu merkeze 20 km uzaklıktaki, açık hava müzesi görünümünde olan bu köy, 1996 yılında koruma altına alınmış fakat ne yazık ki evler zamanın yıpratıcı etkisine artık yavaş yavaş yenik düşmekte. Geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanan köyde, 300 yıllık bir geçmişe sahip, 8 nesildir aynı ailenin yaşadığı Sipahioğlu Konağı’na gitmenizi, buradaki lezzetlerden tatmanızı tavsiye ederiz.

Hıdırlık Tepesi

Safranbolu’ya birde bu tepeden bakın… Kenti panoramik olarak görebileceğiniz, en güzel fotoğraflarınızı çekebileceğiniz yer, Hıdırlık Tepesi… Safranbolu’ya Kastamonu tarafından girişinde yer alan Hıdırlık Tepesi, en güzel Safranbolu fotoğraflarını çekeceğiniz yer. Eğer; Safranbolu‘da buradan önceki yazdığımız yerleri gezdiyseniz, ilçedeki son görmeniz gereken ve yorgunluğunuzu en rahat biçimde atacağınız yer burası.

Daha bir çok gezilmeyi görülmeyi bekleyen yeri olan Safranbolu ilçesinden temel olarak paylaşacağımız yerler buralar. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ilçemizi gidip görmenizi ve çifte kavrulmuş safranlı lokumundan yemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Şimdiden doğayı, tarihi ve sanatı iç içe harika duygular içerisinde yaşayabileceğiniz keyifli geziler dileriz…