ŞUBAT AYINDA ŞEHİT EDİLEN LİDER ŞAHSİYETLER…

 • Talha AKBULUT Talha AKBULUT

İSKİLİPLİ ATIF HOCA4 Şubat 1926
“Şapka Kararnamesi” ile ilgili olarak bir gece evinden alındı. Önce Giresun’da, sonra İstanbul’da beraat almasına rağmen ısrarla tutuklu bulunduruldu. Sonra Ankara İstiklal Mahkemesi’ne meşakkatli bir yolculukla gönderildi. 3 Şubat Çarşamba günü şapka hadisesiyle alakadar oldukları iddia edilen 44 masum ve mazlum insan, Kel Ali’nin riyasetindeki mahkemenin önüne çıktılar. Müdafaa sırası kendisine gelince de “Savunmaya gerek yoktur” dedi ve Hakim Kel Ali (Ali Çetinkaya) tarafından idama mahkum edildi. 4 Şubat 1926 Perşembe günü asılarak şehit edildi.

ES’AD ERBİLİ4 Mart 1931
Şeyh Es’ad Erbili, meşhur Menemen olaylarından dolayı, bu olaylarla hiçbir ilgisi olmadığı halde yargılanan ve idama mahkûm edilen ilim erbabındandı. Yaşı ilerlemiş olduğundan hakkındaki idam kararı resmen infaz edilmedi. Ama onu ortadan kaldırmak isteyenler 4 Mart 1931’de kendisini hastanede zehirleyerek infazı daha insanlık dışı bir metotla gerçekleştirdiler.

 

HASAN EL-BENNA  12 Şubat 1949
Dünyanın birçok yerinde mensupları olan Müslüman Kardeşler Hareketi’nin (İhvan-ı Müslimin) kurucusu olan Hasan El Benna, hayatı boyunca İslami bir mücadelesi içerisinde yaşadı. Filistin meselesini İslam’ın meselesi olarak gündeme getirdi. Filistin’de savaşacak birlikler oluşturup cepheye gönderdi. 1949 yılının Şubat ayında bir konferansından çıkarken silahlı saldırıya uğradı. Polis hastaneye müdahale etti, tedavi görmesini engelledi. Orada ruhunu teslim etti. Şehadetinden sonra Kahire’de camiler kapatıldı. Erkekler tutuklandı. Namazını sadece kadınlar ve babası kıldı.

ZELİMHAN YANDARBİYEV 13 ŞUBAT 2004
Zelimhan Yandarbiyev, Çeçenistan’ın Cevher Dudayev’den sonra gelen ikinci devlet başkanı. Rusya’nın 1999’da Çeçenistan’ı ikinci kez işgal etmesinden sonra başlatılan cihadda önemli rol oynadı. İslami Uyanış ve Kalkınma Teşkilatı’nın da başkanlığını yapan Yandarbiyev, Çeçen direnişi hakkında İslam ülkelerini ve Müslüman halkları bilgilendirmek amacıylamuhtelif etkinliklerde bulundu, konferanslar verdi. Çeçenistan’ın bağımsızlık davasında önemli bir yeri olan Yandarbiyev, 13 Şubat 2004’te arabasına konan bir bombanın hedefi oldu. Ağır yaralanan Yandarbiyev,hastaneye kaldırılmasından kısa bir süre sonra şehit oldu.

ABBAS MUSAVİ17 Şubat 1994
Şubat ayında şehit edilen önemli Müslüman önderlerden biri de Abbas Musavi. Lübnan’daki Hizbullah’ın genel sekreteriydi. Özellikle Güney Lübnan’daki siyonist işgale karşı yürütülen cihadda önemli yeri vardı.Bu hareketin liderlerinden olan Abbas Musevi, Allah’ın takdiridir ki bir şehidin şehadet yıl dönümü törenlerinden dönerken hanımı ve bir çocuğuyla beraber İsrail ajanları tarafından 17 Şubat 1994’te şehit edildi.

 

MALCOLM X 21 Şubat 1965
19 Mayıs 1925’te dünyaya gelen Malcolm X, bir papazın 11 çocuğundan biridir. Malcolm’un hayatındaki en büyük değişiklik hapishanedeykenoldu. Eliah Muhammet’le tanışarak İslam’ı seçti ve Müslüman oldu. 27 yaşında tahliye olan Malcolm, gayretleriyle göz doldurarak milyonlarca Afro-Amerikalının umut sesi oldu. Hac farizasını yaptığı zaman farklı ırklardan ve renklerden insanlarla birlikte aynı Allah’a secde etmenin büyüsüne kapıldı ve ırkçılığın İslam dışı olduğunu fark etti. Bunu Amerika’ya taşıdı. Malcolm’un ünü, İslam ülkelerini sardı. Amerika’da çok büyük kitleleri peşi sıra sürükleyen Malcolm, ABD rejimi için tehlikeli olmaya başlar. 21 Şubat 1965’te suikastçıların kurşunlarına hedef olarak şehit edilir. Şehit edileli 40 yıla yaklaşmasına rağmen hâlâ tüm dünya Müslümanlarına örnek bir ölüm tarzına nasip olduğu için imrenilen, sevilen bir mücadeleci olarak hatırlanmaktadır.

METİN YÜKSEL – 23 Şubat 1979
Molla Sadrettin Yüksel’in Hoca’nın oğlu olan Metin Yüksel, ülkemizde genç yaşına rağmen İslami hareket içinde şuuru, uyanıklığı ve aktivitesiyle tanınıyordu. Yurdun dört bir yanında zalimlere ve işbirlikçilerine karşı amansız bir mücadele içindeydi. 23 Şubat 1979 Cuma günü Cuma namazı çıkışında yaşam alanları daralan kavmiyetçiler tarafından hunharca katledildi. Yüksel’in, “Şehadet bir çağrıdır tüm nesillere çağlara” şeklinde meşhur bir sözü vardı. Şehit edildiğinde 20 yaşındaydı.

Allah Şehadetlerini Kabul Etsin.

Etkinkitle.net olarak bizde bu şahsiyetleri şehit ediliş günlerine göre sizlerle birlikte tanıyacağız.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

 • ibrhmsf
  2 sene önce

  Bugün Atıf’ı hoca olarak görenlerin torunlari 90 yıl sonra Fethullah Güleni hoca diye anarlar

  7
 • ibrhmsf
  2 sene önce

  Sinan Meydan’ın El-Cevap ve Panzehir kitaplarında bu adamın ne olduğu belli. Ayrıca belgelere bakın bu adam şapka kanununa karşı olduğu için asılmıyor hatta bunu Necip Fazıl bile söylüyor. İskilipli denilen adamın asılma sebebi halkı isyana teşvik etmekti. Bunlar dinsiz soysuz diye Mustafa Kemal ve yeni yönetimin dinsiz bir devlet kuracağı yalanı ile halkı isyana teşvik etmiştir. Ayrıca bu adam Kurtuluş Savaşı sırasında halkı isyana teşvik eden Mustafa Kemal’in öldürülmesi gerektiğini söyleyen bir adam. Bakın Atatürk’ün bu adamları öldürmesi İslam düşmanlığı değildir bunlar dini kullanıp halkı isyana teşvik etmiş şarlatanlardır

  5
 • Şule
  2 sene önce

  Bunca yıl sonra bu nadide ilim erbaplarını suçlu görecek kıvama gelmişiz vay bize! Birileri maksadına çoktan ermiş desenize…

  8
 • Kitap Hırsızı
  Zehra
  2 sene önce

  Sedefsinin sorusu dogrusu benimde aklımı karıştırmıyor değil!

  5
 • Sedefsi
  2 sene önce

  İskilipli’nin dönemin terörü olarak tanıtılması o zaman yapılan yanlışların üstünü örtmek amaçlı acaba zira bir çok insanın yok yere idam edilmesinin üstü başka türlü örtülemez!

  8
 • Şule
  2 sene önce

  Zaten cumhuriyetin kuruluş döneminde şöyle bir baktığımızda, Allah, kitap, din, iman bilen tüm ulemanın şarlatan olarak nitelendirildiğini, Batılı düşünüp, Batı taklitçiliğine meyleden ve getirenlerin de ileri görüşlü ve Aydın diye adlandırıldığını görürüz… Sonrası malum.. Ne olduğunu, nerden geldiğini bilmeyen, Müslümanlıkla gevurluk arasında kalmış ne ondan, ne ondan, ayakları yere basmayan,kafası karışık bir nesil…

  7
  • Etkin-Araştırmacı
   2 sene önce

   Bir çok din adamının, yönetimsel olarak ülkede devrim yapılmasından sonra neredeyse hepsinin aynı süre zarfı içerisinde idama mahkum edilmesi şüphelenilmeyecek gibi değil.

   9
 • Ayşe
  2 sene önce

  ALLAH rahmet eylesin İskilipli atıf hocayı fetöyle aynı kefeye koymak bence çok ağır ithamdır bir insan hakkında birçok kaynaklardan bilgi edinmeden kesinlikle böyle bir yorum da bulunulmamalıdır.helede o insan ahirete göç etmiş biriyse .vebali çok büyük.

  9
 • Şule
  2 sene önce

  Yok artık!

  10
 • ibrhmsf
  2 sene önce

  Diğerleri kim tanımadan yorum yapmak istemem de İskilipli Atıf denilen şarlatan o dönemin fetösüydü. Kaynak gerçi akit

  8
  • Etkin-Araştırmacı
   2 sene önce

   Bu paylaşımımı malumunuz alıntı olarak yaptım. Burada adı geçen kişileri (vefat ettikleri tarihe göre) daha tanıtıcı yazılar yazmaya çalışıyorum. Sevgili “ibrhmsf” sizde düşünceniz ile ilgili kitap, belge, yazı vs. içeriği bizimle paylaşırsanız onları da araştırmaktan mutluluk duyarım. İskilipli Atıf Hoca’nın “şarlatan” olduğunu da net bir biçimde gösteren bir belge veya bilgiye ulaşamadım. (Farklı görüşler tabi ki mevcut.) Zamanın fetöcüsü olsa idi tarihe bu net bir biçimde not düşülürdü diye düşünüyorum. Yalnız çelişkili bilgilerden başka bir şey yok.

   8
 • Talha AKBULUT
  Etkinkitle
  2 sene önce

  Zehra hanım yorumunuz için teşekkürler. Ayrıca Hasan-el Benna’yı daha iyi tanıyabilmek için okumamızı önerdiğiniz kitap ve ya kitaplar olursa yorumlarda belirtmenizi de rica ederiz. Etkinkitle takipçileri kitap okumayı seven insanlardır.

  9
 • Kitap Hırsızı
  Zehra
  2 sene önce

  Hasan Bennanın hayatini okumustum. Cocuklugunda bile isik sacan biriymiş cok etkilenmistim…

  9