STOCKHOLM SENDROMU #sağlık

  • Burcu AKSOY

Stockholm Sendromu Nedir?

1973 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de bir banka soyguncusu (Jan-Erik Olsson) altı gün boyunca 4 banka görevlisini rehin tuttu. Banka soyguncusu ile rehin tutulan banka görevlilerinden birisi duygusal olarak bağlandı. Rehineler, mahkemede soyguncular aleyhinde ifade vermedi, hatta savunma ücreti için para topladılar.

Olay sırasında telefonla basına konuşan rehinelerden Kristin Enmark’ın “Asıl korktuğum polis. Biz burada iyi vakit geçiriyoruz” demesi, ülkede büyük etki yaratmıştı.

Olay, ülkede: “Soyguncular bankadan para çalamadılar ama bazı insanların kalbini çaldılar” şeklinde yorumlandı. Serbest kaldığı süre içerisinde rehineler soyguncuyu savundu, hatta… O da yetmedi banka görevlilerinden bir tanesi nişanlısını terk etti ve soyguncunun hapisten çıkmasını bekledi. İsveçli banka soyguncusu Jan-Erik Olsson, olumlu ifadeler sonucu 8 yıl hapis yatıp çıktı. Olsson, şimdi Tayland’da suça karışmadan sakin bir hayat sürüyor. Stockholm sendromu bu olaydan sonra birçok rehine olayında da yaşanmıştır.

1974’de Patty Hearst isimli kadın milyoner kaçırıldığı terörist grubuyla 2 ay sonra banka soygunu yapmış ve onlarla birlikte hapse girmekten kurtulamamıştır.

1994 yapımı Charlise Sheen ve Kristy Swanson’un oynadığı “The Chase” filminde de Stockholm sendromu işlenmiştir.

Peki bizlerde bu sendrom olabilir mi ? Örnek verelim çok beğendiğiniz ve kullandığınız telefonunuzu öve öve bitiremiyorsunuz. Kendi markanızmış gibi onu sürekli yüceltiyorsunuz. Peki bu durum size ne kazandırıyor sizi sürekli sömüren bir cihaz alt tarafı çok pahalı belki de sürekli yeni sürümler çıkıyor siz yenisini alın diye ama siz buna aldırış etmiyorsunuz.

Günlük hayatta yaşadığımız bir çok örnekler var aslında bu iş hayatınız olabilir, aile hayatınız olabilir, size sürekli baskı yapan ama ondan yine de ayrı kalamadığınız sevgiliniz veya arkadaşınız olabilir. Hiç sevmediğiniz bir işte çalışıyorsunuz size hiçbir artısı olmayan bir iş oradan ayrılmamak için hiçbir sebebiniz yok ama yine de ayrılamıyor olabilirsiniz. Geçmiş olsun sizde bu sendromu yaşayanlardansınız.

Stockholm Sendromunu konu alan The Chase filmi.
  • akyusuf
    5 ay önce

    Çoook eski zamanlarda bir imparatorluk varmış. Zamanla güçten düşünce civardaki küçük devletler hep birlikte savaş açmışlar. İnsanlarına akla gelebilecek/gelemeyecek her türlü zulmü, namussuzluğu yapmışlar. Sonunda imparatorluk yıkılmış. Sağ kalanlardan birini bu topluma kral seçip bir avuç toprak vererek geri çekilmişler. O devletlerle yıllarca savaşan bu kukla kral, halkını düşmanlarına benzetmek için zorlamış. Kılık-kıyafetten örf-âdete, dinî inancına, yeme-içme alışkanlığından konuşma-yazmasına, müziğine kadar her şeyin düşmanlarınınkiyle aynı olmasını istemiş. Okullarında düşmanlar övüleövüle bitirilemezken, kendi ataları aşağılanmış. Düşmanları gibi giyinmeyi, yaşamayı reddedenler idamla cezalandırılmış. Stockholm sendromuna tutulmuş Kütükistan denilen bu ülkede durum halkın çoğu tarafından özümsenmiş, düşmanlarına sırılsıklam âşık olan toplumun bu sendromla yaşamaya devam etmekteymiş. Hatta düşmanları bu kadarı da fazla ama diye mızmızlanıyormuş!

    2