Apple Siri’nin Geliştirilmesinin Durdurulduğunu Duyurdu…

Teknoloji devi Apple şirketi ürettiği akıllı mobil cihazlarındaki sesli asistanı olan Siri‘nin kullanıcılarının gizliliği ve güvenliği konusunu deldiği için geliştirilmesinin durdurulması kararı aldığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde sesli asistan Siri‘nin kullanıcıları en özel anlarında bile dinleyip kaydettiği hatta bu kayıtların Apple çalışanları tarafından da dinlendiği haberleri duyulmuştu. Bu durumun Apple şirketi tarafından geliştirilme sürecinin bir parçası olduğu ifade edilmişti ancak şimdi, bu konuyla ilgili yeni gelişmeler meydana çıktı.

Apple kullanıcı kaynaklı bir yöntemle Siri’nin geliştirilmesi için çalışıyormuş. Ancak Apple şimdi, bu sistemi durdurduğunu açıkladı ve bundan sonra kullanıcılara, verilerinin kullanılıp kullanılamayacağını soracak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Apple; mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunarken kullanıcıların gizliliğini koruyacağına dair bir söz verdi. Siri’nin küresel çapta geliştirilmesini durdurduklarını söyleyen Apple, ilerleyen dönemlerdeki stratejilerini de açıkladı. Buna göre Apple, Siri’ye bir güncelleme gönderecek ve bu güncellemede kullanıcılara gelişim sürecine dahil olmak isteyip istemediği sorulacak. Eğer kullanıcılar sürece dahil olmak isterlerse onayları bakırköy escort dahilinde verileri kullanılabilecek fakat tersi durumda ise kullanıcıların verilerine dokunulmayacak.

Apple bu hamleyle, şirketin Siri konusunda kaybolan güvenini yeniden kazanmaya çalışıyor. Buna rağmen ilerleyen dönemlerde yine benzer bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağımız ise henüz belirsizliğini koruyor.