Bu oda öyle sessiz ki: İnsan kendi kalp atış sesini duyabiliyor. Dünya devi teknoloji markasının ürünlerini test etmek ve tasarlamak için kullandığı bu oda birçok insanın da ilgisini çekmekte.

Teknoloji devi Microsoft “Dünyanın en sessiz odası”nı yaptı…

Şirketin cihazlarının testi için tasarlanan odada şimdiye kadar ölçülen en düşük ses -20.6 desibel olarak ölçüldü. Bu aynı zamanda dünyanın sessizlik rekoru anlamına da gelmekte.

Sessizliği sevdiğini düşünen insanlar için ise bu oda ilk bakışta mükemmel bir alan gibi görünüyor olsa bile gerçekte öyle değil.

Bu sessizlik insanı çıldırtacak derecede fazla…

Şimdiye kadar odada kalma rekoru sadece 45 dakika. Odada ortalama bulunabilme süresi ise 10 dakikadan biraz fazla.

İnsanın duyma sınırı 0 desibel olsa da bu eşiğin altında sesler de mevcut. İnsan fısıltısı 30, nefes alıp verme ise yaklaşık 10 desibel. Kalp atışımız bile 2 desibellik bir sese sahip.

Dış sesten tamamen yalıtılmış bu odada geçirilen birkaç dakika sonra insanlar kendi kalp atışlarını, damarlarda dolaşan kanın sesini veya gözlerini oynattıklarında yuvadan çıkan sesi duymaya başladıklarını istanbul escort söylemekteler.

Washington eyaletinin Redmond kentinde bulunan adeta insanı çıldırtan bu sessiz Microsoft’un ürün testleri için özel hazırlanmış. Odanın tasarımı ve tamamlanması yaklaşık altı ay sürmüş.

Odayı tasarlayan Hundraj Gopal, yapının temelinde titreşimi engelleyen 68 yayın bulunduğu ve bu sayede odayla bina arasındaki doğrudan bağın koparıldığını aktarıyor.

Odanın içi de aynı şekilde özel tasarlanmış durumda. Resimdeki çıkıntılar seslerin yansımasını engelliyor. Bu nedenle odada yürüdüğünüzde bile bu sesi duymuyorsunuz. Sıradan insanlar dengede durabilmek için dış sese ihtiyaç duyarlar bu nedenle odada yürümeye başlayanlar bir süre sonra dengesini kaybetmeye başlıyor.