Sekiz Köşeli Selçuklu Yıldızının Anlamı

Yaklaşık bir hafta önce yapmış olduğum “Selçuklu Yıldızı Desenli Ahşap Yakma Duvar Saati” çalışmamla ilgili gelen yorumlarda sekiz köşeli yıldızın, altı köşeli Davut yıldızı ile karıştırılmasından dolayı Selçuklu Yıldızı hakkında bu yazıyı yazmaya karar verdim. İşte hep karıştırılan altı köşeli Davut yıldızı ve sekiz köşeli Selçuklu yıldızı arasındaki farklar.

Davut yıldızı: Altı köşelidir, iki eşkenar üçgenden oluşur, bu yıldızda turkuaz renklidir, altı peygamberi simgeler (İbrahim, İshak, Yakup, Musa, Harun, Davut).

Selçuklu yıldızı: Sekiz köşelidir ve iki ayrı kare şeklinin birleşiminden oluşur , turkuaz renklidir, özgürlüğü ve adaleti simgeler.

İki kareden oluşan ve Türklerin bulduğu Turkuaz rengi ile renklendirilmiş bu yıldızın Müslümanlar için özel bir anlamı vardır. Ayrıca Selçuklu Türkleri içinde öyledir. Selçuklu imparatorluğu kurulduğunda dini inançları, yaşantıları ve diğer halklara karşı saygılı ve hoşgörülü olmak için bazı temel ilkeleri şiar edinmişlerdir ve sekiz köşeli yıldız bu ilkeleri simgeler. Yıldızın her köşesinin bir anlamı vardır ve bunlar; Merhamet, Şefkat, Sabretmek, Doğruluk, Sır tutmak, Sadakat, Cömertlik, Rabbine şükretmek olarak sıralanır.

Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldızın Ortadoğu`da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanıldığı, sayı biliminde 8`in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtilir. Ayrıca dini kaynaklarda İslamiyet’in sekiz esasa dayalı olduğu, bunlara sekiz cennet kapısı dendiği, sekiz köşeli yıldızın da sekiz cenneti simgelediği belirtilir.
Ayrıca günümüzde; Emniyet teşkilatımızın armasında, tarihi yapıların iç-dış süslemelerinde ve eski paraların üzerinde bu “Sekiz Köşeli Selçuklu Yıldızı”nı görebilirsiniz.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.