Mavi Marmara Şehidi Furkan DOĞAN

10 Ekim 1991 tarihinde New York’ta doğmuştur. Doğumundan bir süre sonra ailesiyle birlikte memleketi Kayseri’ye taşınmıştır.  Besime Özendirici İlk Öğretim okulunda 8 yıllık ilk ve orta öğretimini tamamlamıştır. Sami Yaygın Anadolu Lisesi’nde 9. Sınıf eğitimini tamamladıktan sonra Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesinde Burslu olarak okuma hakkı kazanmıştır ve 10. 11. Ve 12. Sınıf eğitimlerini burada tamamlamıştır. 9 Mayıs 2010 tarihinde yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği YÖS sınavına girmiş ve istediği TIP fakültesini tutturabilecek yüksek bir puan almıştır.

Lise Son Sınıf derslerini de tamamlamış olan Furkan Doğan aynı yıl 27 Mayıs 2010 tarihinde İHH tarafından “Rotamız Filistin Yükümüz İnsanî Yardım” kampanyasıyla düzenlenmiş olan Gazze yolcuğuna katılmıştır. Mavi Marmara gemisine katılan diğer insanlar gibi amacı Gazze’ye uygulanan insanlık dışı ablukayı kırmak ve Gazze’ye daha rahat yardım götürebilmekti. Akdeniz’in uluslararası sularında seyreden yardım filosuna İsrail askerinin, kendilerine yakışır biçimde, insanlık dışı saldırıları sonucu 31 Mayıs 2010 tarihinde şehit olmuştur.

Üniversite yıllarımda Furkan Doğan’ın babası olan Ahmet Doğan şehrimize her gelişinde tekrar tekrar gitmekten gurur duymuştum. Babasından dinlediğim kadarıyla Furkan Doğan; dürüst, efendi ve yardımsever kişiliği ile ön plana çıkmıştır. Beni en çok etkileyen tarafı yardıma muhtaç insanlara giyip eskittiği kıyafetleri değil yeni almış ve severek giydiği kıyafetlerini vermesi oldu. Ayrıca Burslu olarak kazandığı Fen Lisesine kendisi için değil oradaki alt sınıf öğrencilere derslerinde yardım edebilmek için gittiğini öğrendiğimde de ne kadar fedakâr bir insan olabildiğini anlamıştım. Furkan Doğan; Haklı dava uğruna binlerce can vermiş insanlardan sadece biri ve maalesef böylesine kıymetli bir hatta birçok insanın teröristler tarafından linç edilmiş olması bizleri gerçekten hüzünlendiriyor ve vatandaşlarının linç edilmesine rağmen ABD’nin bu konuda sessiz kalması da dikkatlerimizden kaçmıyor değil! Genç nesillerimize örnek oluşturabilecek bu güzel kardeşimizin şehadetini Allah kabul etsin.

Furkan Doğan’ın Son Satırları:

“Şehadet Şerbetine son saatler inşallah! Var mıdır acaba daha güzel bir şey? Varsa o da sadece annemdir. Ama ondan ben de emin değilim, kıyasları çok zor… Salon büyük oranda boşaldı. Şu ana kadar olmayan ciddiyet bir anda herkesi kapladı.”