Kitabın Adı: SALKIM SÖĞÜT
Kitabın Yazarı: Fatma Zehra FİDAN
Kitabın Türü: Roman
Yayıncı Kuruluş: Hayat Yayınları
Kitabın Muhtevası: Kitapta Adsız diye bir kadın karakterin hayat hikayesinin yanı sıra, sıkıntı çeken daha pek çok kadının hikayeleri var. Tam bir dram! Ancak kitabın dili ve olayların akışı bağımlılık oluşturuyor. Hoşuma gitmeyen kitabın sonuna doğru olayın cemaatçilik ve irşada kayması oldu.

İnsanların kurtuluşa ermesi için illa bir cemaate bağlı olması düşüncesini doğru bulmadığım için kitap içsel eleştirilerimle dolu oldu. Yine de dinin öyle yaşanır olduğunu düşünenlerin gözünden bakış yakalıyorsunuz. Onların bakışıyla bile yanlışlık olduğunu zihninizden çıkaramıyorsunuz.
Kitap anlamsız bulduğum masalsı bir anlatımla başlıyor. Kimnus böceği nedir? Ne yapıyor anlamadım. Hikayeyle de çok bağdaştıramadım. Ya da yazarın kafasını yakalayamadım diyelim.

Kitaptan Alıntı:* – Vurgun abla, büyüğüne sarmadan iş yaparsan amellerinin bereketi kesilir. (Buradaki “büyük”, cemaat ablası!)

**Sen on bir yıldır bir sesi bu kadar hoyrat kullanırsın da o ses eskimez mi, çatallaşmaz mı? Billahi tık yok. “Yoruldum, artık konuşamayacağım!” diyeceğine, “Susturamazsınız beni!..” diye çemkirip duruyor. Ben kâh on bin yıllık kocakarıyı, kâh üstünden düşmesin diye çatal iğneli pantolonu çekiştirip dururken bile elimi bırakmayan sokak çocuğunu dinlemeye alıştım.
Bu arada ikimiz de yaşsızlaştık. Hem bu ormanda ölüm yokmuş; öyle diyorlar, zaman da bizim bildiğimiz zamanlara benzemiyor haliyle…