Kitabın Adı: EBUZER (orj.- EBÛ ZER)
Kitabın Yazarı: Ali ŞERİATİ
Sayfa Sayısı: 215
Yayımcı Kuruluş: Fecr Yayınları
Tercüme: Abdullah YEĞİN
Basım Tarihi: 1. Baskı Kasım 2007
Kitap Özeti: Peygamber ile tanışmadan üç yıl önce namaza başlayan, doğru bildiğini ne pahasına olursa olsun söyleyebilen ve Peygamber ile tanıştıktan sonra hayatı İslami olarak daha da değişen, ilk müslüman olanlardan Ebuzer… Peygamberin, İslamiyeti müşriklere haykırdığını duyduğunda önce kardeşini Mekke’ye gönderir ve kardeşinden Peygamber olduğunu iddia eden kişiyle ilgili bilgiler getirmesini ister fakat kardeşinin Mekke’de Peygamber’in söylediklerini duyduktan sonra kafası karışmıştır ve Ebuzer’e istediğini veremez. Ebuzer Mekke’ye gitmeye karar verir ve gider. Mekke’ye vardığında Ali ona yardım eder. Ebuzer, Ali’nin rehberliğinde Peygamber’le tanışmaya gider. Ebuzer artık tekrar doğmuştur… Onu artık zorlu bir hayat beklemektedir. Ebuzer’in bu zorlu sınavını Ali Şeriati’nin kaleminden okuyoruz…

Değerlendirme: Öncelikle: Ali ŞERİATİ, Şia’nın etkisinden tam anlamıyla kurtulamamış bir düşünür. Tabi fikir olarak her şeyi aynı düşünmek mecburiyetinde olmadığımız gibi “bu kitabı okumamızda da bir sakınca yoktur” diye düşünüyorum. (Faydalı düşüncelerinden faydalanmamız gerekir.) Kitabın kapağını açar açmaz yazarın “SİZİ RAHATSIZ ETMEYE GELDİM!” sözü karşılıyor okuru. Farklı bir kitap okuyacağımızı anlıyoruz…

Abdullah YEĞİN’in kitabı açık bir dille tercüme etmiş olması da büyük başarı. Okuyucunun bazı kısımları daha net anlayabilmesi için dipnotlara da başvurulmuş.

Ali ŞERİATİ bu kitabı araştırmaları sonucu roman türünde kaleme aldığını bizlere önsöz bölmünde belirtmiş. Böyle olunca da kitabı bir çırpıda bitiriveriyorsunuz. Okurken tüm duyguları yaşıyorsunuz. Yer yer seviniyor, yer yer öfkeleniyorsunuz. Ali Şeriati’nin gerçekten dönemin değerli kalemi olduğunu kitabı okurken çok iyi anlıyorsunuz. Dinin siyasallaştırılmasını çok iyi bir şekilde ele almış  ve eleştirmiş. Bu kitapta ilk müslümanlardan olan Ebuzer’in hayatını okurken aynı zamanda Peygamber’den sonraki dönemi de bir kez daha gözden geçirme gereksinimi hissediyorsunuz. Yani yazar; kitabın ilk sayfasındaki sözünün hakkını veriyor. (Şahsen ben çok rahatsız oldum ve İslam Tarihi ile ilgili eserler okuma kararı aldım.)
İslam Tarihi ve Sahabeler konularına ilgi duyuyorsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum…

Kitaptan Alıntı: …..Ebuzer kavminin bölük bölük Müslüman olduğunu görünce içinde bir ferahlama hissetti. Ellerini göğe kaldırıp şöyle fısıldadı:
“Bizi buna (İslam’a) hidayet eden Allah’a hamd olsun; Allah bizi doğru yola iletmeseydi, biz doğru yolu bulamazdık.” (7/A’raf Suresi 43)

Sonra Peygamber yüzünde bu zaferin ve lütfun sağladığı sevgi dolu bir gülümsemeyle Ebuzer’e dönüp şöyle dedi: Allah’ın mağfireti Gıfâr’ın üzerine olsun.

buy windows 10 enterprise