RC ARAÇ NEDİR?

RC; radio control (radyo kontrol)’ün kısaltılmasıdır. Rc araç ise radyo sinyalleri ile yönlendirilen araçlardır.

Rc araçlar; tekne, helikopter, uçak, araba, drone, motorsiklet vb. çeşitlerde bulunmaktadırlar. Rc Model araçları piyasada RTR (ready to race) yarışa hazır, RTF (ready to fly) uçuşa hazır olarak çok rahat bulabilirsiniz.

Bunun dışında el işçiliğinize güveniyorsanız piyasadan parça parça toplayarak model araca sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bu araçlar elektrikle veya sıvı yakıtlı olarak çalışırlar.

  • Elektrikli rc araçlarda; şasi, elektrik motoru, pil ve servo bulunur.
  • Sıvı yakıtlı araçlarda ise içten şasi, içten yanmalı motor, depo, servo bulunur. Sıvı yakıtlı araçlarda yakıt olarak genellikle nitro yakıt kullanılır.

RC Model araçlar oyuncak değildir. Model araç; gerçeğinin belirli oranda küçültülmüş versiyonuna denir. Oyuncak rc araçlardan farkları ise karmaşık ve hassas sistemlerden meydana gelmesidir.

Rc model araç lüks ve pahalı bir hobidir. Pahalı olmasına rağmen oldukça eğlencelidir. Her yaştan insanın ilgisini çekebilecek bu hobiyle ilgilenmenizi herkese tavsiye ederim.

Hobi kategorimizde bu başlıkla ilgili şimdilik kabataslak bunları yazmış olalım, zamanla daha farklı bilgilerle sizlerle olmaya devam edeceğiz.