Vefatının 26. Yılında Ressam Rahmi PEHLİVANLI Kimdir?

Rahmi Pehlivanlı, Türk ressam. ‘Kralların Ressamı, Ressamların Kralı’ olarak bilinen Pehlivanlı, pek çok ulusal ve uluslararası sergi açmıştır.

1926 Kırıkkale – Keskin doğumlu olan ressamımız, 24 Ağustos 1992 yılında Ankara’da vefat etmiştir. 66 yıllık ömrünün büyük bölümünü resim yaparak geçirmiş, Türk ve Dünya Resim Sanatına önemli katkılarda bulunmuş, hiçbir sanat eğitimi olmaksızın Allah vergisi bir yetenekle 1952’den beri ülke ülke seyahat ederek 25 Kral, Kraliçe ve Devlet Adamının Portrelerini çalışmış, Kırıkkale ilinin ve de ülkemizin medar-ı iftiharı olmuştur.

Türkiye’de toplam 5, dünyada çeşitli merkezlerde 60’ın üzerinde kişisel sergi açan sanatçımızın sergilerinin büyük bölümü, müzelerde, devlet başkanları tarafından açıldı. Sanatçıya ödül kazandırmış eserlerinin bir bölümü Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye dahil olmak üzere toplam 17 değişik müzede sergilendi. Kendisine birçok takdirname ve nişan verildi.

1984 yılından başlayarak sürdürdüğü bütün Türkiye’nin il ve ilçelerinde, yerinde istanbul escort çalışarak “Renk Renk Türkiyem” kolleksiyonu adıyla bir dizi çalışma yaptı. Projenin planlanan büyük bir bölümü gerçekleşti.

Rahmi Pehlivanlı’nın bazı eserleri ve ödülleri

Ressam Rahmi Pehlivanlı, 1956 yılında Avrupa’da pek çok ünlü atölye ve müzede resim etütleri yapmıştır.

  • 1961 ile 1969 yılları arasında ünlü lider ve kralların daveti üzerine Afrika’ya gitmiş, sergiler açmış.
  • 1967 yılında Roma’da Dal Vaticano Floransa Müzesi’ne alınan tablosu nedeniyle Papa IV. Paul tarafından madalya ile taltif edildi.
  • 1969 yılında Cote d’azur’da düzenlenen uluslararası sanat sergisinde “Kel Mıstık” isimli tablosu ile portre dalında birincilik ödülü kazandı.
  • 1978 yılında ünlü Yavuz Zırhlısı’nın resmini yaptı. Türkiye’de 5, dünyada ise 60’ın üzerinde kişisel sergi açtı.
  • 1984 yılında eşi Nurhan Pehlivanlı ile bütün Türkiye’yi dolaşarak “Renk Renk Türkiyem” koleksiyonunu oluşturmaya başladı.
  • 1988 yılında “Ephesus” adlı tablosu Papa II. Jean Paul tarafından gümüş madalya ile ödüllendirildi.

Ressam Rahmi Pehlivanlı 1989 yılında başladığı Gazi Üniversitesi sex hikayeleri resim bölümü öğretim üyeliğine 24 Ağustos 1992 tarihindeki vefatına kadar devam etti. Vefat tarihinde “Atatürk ve Renk Renk Türkiyem” projelerini ancak tamamlayabilmiş sayılırdı. Bu projelerin yanı sıra bir de yapmak istediği “Kurtuluş Savaşı” projesi vardı.