Siyah çay ve yeşil çaydan sonra kullanımı artan çaylardan biride papatya çayıdır. Sakinleştirici etkisi ile bilinir ve özellikle sinir ve stresin yoğun olduğu dönemlerde papatya çayı tercih edilebilir.

Sakinleştirici özelliğe sahip olan papatya çayı.Sinir ve stresi uzaklaştırarak rahatlamanıza yardımcı olur. Bunun yanında gribe ve soğuk algınlığına iyi geldiği de söylenmekte olan Papatya Çayı doğal antibiyotik olarak kabul edilebilir.

Gargara yapılarak kullanımında boğaz ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Papatya çayı migrene iyigelir. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli kullanımda başlangıç seviyesindeki migreni iyileştirdiği görülmektedir.Ayrıca sinüzite de iyi geldiği bilinir.

Papatyanın içerdiği antioksidanlar yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Toksinleri attığı ve ödem söktürdüğü için zayıflamaya da etkisi olan bir bitkidir.Diyet yaparken günde bir bardak papatya çayı hem sizi sakinleştirirken hem de zayıflamanızı sağlar.

Papatya çayının uykuya yardımcı olduğu görülmektedir.Özellikle uyku problemi yaşayanlar papatya çayı tüketebilirler. Kan şekerini normal seviyede tutmaya da yardımcı olur. Diyabet hastalarının hekim kontrolünde olması şartıyla papatya çayı içmesi faydalı olabilir.

Saç ve vücut sağlığına da faydası bulunan Papatya Çayı, kepek oluşumunu engeller ve saç derisini korur. Bu sayede saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur.

Papatyanın her cilt türüne iyi gelen bir yapısı vardır. Göz altı morluklarına ve şişmelerin azalmasına yardımcı olması ile birlikte cildin yenilenmesini, sivilce oluşumunun azalmasını ve cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca; cildi temizler ve yumuşatarak hoş görünmesine katkı sağlar.

Papatya çayı mide bulantısına da iyi gelmektedir. Bunun yanında romatizmal ağrılara iyi geldiği de gözlemlenmiştir.Sırt ve bel ağrılarına doğal bir çözüm olması, diş ağrılarına ve diş eti hastalıklarına da çözüm niteliği taşıması, papatyanın kullanım alanlarını genişletir.

PEKİ PAPATYA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyanın üzerine kaynatılmış su ekleyin 3-5 dakika demleyin. Dikkatlice süzdükten sonra dilerseniz balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Papatya çayını kolaylıkla temin edebileceğiniz gibi kendinizde toplayıp kurutabilirsiniz. Papatyalarınızı kuruttuktan sonra cam kavanozda ve ışık almayan bir yerde muhafaza edin.Marketlerde satılan poşet çay şeklinde olan papatya çaylarındansa aktarlarda bulunan yada kendi kuruttuğunuz papatyaları tercih edin.