Osmancık’tan Osmanlı’ya – Kitap Analizi

Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’in hayatını anlatan “OSMANCIK” kitabı Tarık Buğra’nın kaleminden okurlara sunulmuştur. Kitapta Ertuğrul Gazi’nin en küçük oğlu Osmancık’ın Osman Bey’e dönüşmesi ve öncelikle kendi ufkunu daha sonra devletin sınırlarını genişletmesinden bahseder. Tarık Buğra, bildiğimiz Osman Bey’den çok daha fazlasını bize tanıtmıştır.

Özetle; Ertuğrul Gazi yaşlandığı ve eskisi gibi ülkeyi yönetme gücüne sahip olmadığı için devlet işlerini oğullarından birine özellikle savaşçı ve atik ruha sahip olan küçük oğlu Osmancık’a devretmek istemektedir. Fakat Osmancık tam aksine bu göreve büyük abisi Gündüz’ü layık görmektedir. Ancak yaşadığı bir takım olaylar sonucu kayının başına geçer ve kısa sürede topraklarını florya escort genişletir. Peki Osmancık’ın kararını değiştiren nedir, Osmancık nasıl Osman bey oldu, Osman Bey kısa süre de topraklarını nasıl genişletti?

Osmancık kitabı tam da bu soruların cevaplarına değinmektedir. Osmanlı devletinin kuruluşunu romanlaştırarak anlatan Tarık Buğra aynı zamanda tarihimize de ışık tutmuştur.

Sustu. Sonra, birden bire elini Orhan Beğ’in omzuna koydu. Başını onun başına bir parça daha eğdi. Şimdi birbirlerinin gözlerindedirler. Ve Osman Gazi Han’ın sesi büyük kararlarında ve kişiliğini tümüyle koyduğu iddialarında olduğu gibi, tıpkı öyle, iyice basıklaşmıştır; -“Oğul! Ben öldüğüm vakit, beni Bursa’da, şo Gümüşlü Kubbe’nin altına koy. Bursa’yı al.” Ve ciğerlerindeki havayı, körük basar gibi boşalttıktan sonra ekliyor:
-“Var git, oğul; şafakla yola koyul. Bursa’da ezan okutmadan dönme.”

Osmancık – Tarık BUĞRA kitabından alıntıdır.