Yerli ve Milli Yarış Otomobili Onuk Sazan

Onuk Sazan LM; Askeri Hücüm Botlar ve Lüks Motoryat tasarımcısı ve üreticisi olan Onuk Firması’nın geliştirdiği bir süper spor otomobildir.

Onuk firmasının resmi sitesinde “Bir ton üzerinde sadece bir tutam ağırlığında, orta motorlu, arkadan çekişli. Bir aracın tam bir sürüş keyfi sunması için muhtemelen en iyi özellik kombinasyonu. Kaan Onuk’un takma isminden sonra ismini alan ve zamansız bir sona eren “Sazan” projesinin başlatıcısı STC16 ekibini 40 yıl sonra bir araya getiriyor. Eşsiz tasarımı ve düşük ağırlıktaki kompozit gövdesi sayesinde Sazan LM, 4 saniyenin altında 100 km / saat hıza ulaşabilecek ve saatte 300+ km görülene kadar devam edebilecek.” olarak nitelendirilen Sazan LM’nin ayrıntılı yazısına eskort istanbul buyurun.

“Sazan” isminin kaynağı ise aslında üzücü bir hikaye: Onuk firmasının sahibi Ekber Onuk’un trafik kazasında ölen oğlu Kaan Onuk’a arkadaşlarının Saint Joseph Lisesi’nde taktıkları lakap ve Kaan Onuk’un “Sazan” imzası otomobilin model markası olmuştur.

Onuk Sazan LM, Porsche 918’e benzerliğiyle ön plana çıkıyor lakin tasarımıyla Porsche 918’i andırıyor olsa da bu araçtan dört ay önce üretilmiş ve tasarımındaki özgünlüğünü ispatlamıştır. Ve bizce Onuk Sazan LM, Porsche 918’den daha güzel.

Porsche 918

Kompozit gövdeden oluşan ve Süper Araba kategorisindeki Onuk Sazan LM Corvette LS6 motora sahip ve 460 beygir güç üretiyor. Yürüyen aksamından, şasesine kadar yerli üretim olan Sazan LM seri üretim için gün sayıyor.

Dr. Ekber Onuk önümüzdeki günlerde Sazan LM’nin yeni modelinin geleceğini ve şuan ARGE aşamasında olduğunu müjdeledi. Ayrıca; Sazan LM otomobilinin Asphal 8 yarış oyununda yer alıyor olması bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Kolay yoldan Sazan LM sahibi olmak iseyenler için duyrulur…

Gelelim Aracın Teknik Detaylarına

Araçta yazımızın içerisinde de bahsettiğimiz gibi 460 beygirlik Corvette LS6 motoru bulunmakla birlikte bu motor otomobile 100 km hıza 4 saniye gibi kısa bir sürede ulaşabilmesini sağlıyor. Ayrıca şase ergonomisi ve yol tutuş performansıyla kendinizi oldukça güvende hissediyorsunuz. Bu da aracın büyük ARGE çalışmaları sonucunda hazırlandığını ve profesyonel ellerce üretildiğini kanıtlıyor.

Onuk şirketinin resmi sitesindeki bilgilere bakılarak aracın üretebildiği maksimum hız saatte 300+ km olarak belirtilmiştir. Bu özellikler göz önünde bulundurularak; araç dış görünüm olarak ta göz doldurup kalp çarpıntılarına neden olmaktadır.

Onuk şirketinin ürettiği ve hikayesinden dolayı bir maneviyatı olan Sazan LM otomobilini ülkemiz yollarında en kısa zamanda görmeyi diliyoruz.