Kitabın Adı: KÜRK MANTOLU MADONNA
Kitabın Yazarı: Sabahattin Ali
Kitabın Türü: Roman
Kitabın Yayınevi: Yapı kredi yayınları
Kitabın muhtevası: Kitap Raif beyin hikayesi aslında. Sanki Sabahattin Ali, Raif beyle gençliğinde tanışmış ve onun gizli defteri ona yadigar kalmıştır da Raif beyin kimselere anlatamadığı hayat hikayesini böylelikle okurlarla buluşturmuştur.

Kitap yalın anlatımı ve naif eski kelimeleri ile bağlayıcılığını artırmaktadır. Yazarın bakış ve duruş okumalarını çok beğendim. İnsanları çok güzel analiz ediyor doğrusu…

Ancak kitap bana çevremdeki bazı pesimistleri hatırlattı. Belki okuyan pek çok kişi Raif Bey’e acımıştır ama ben öfke yüklendim.  Hatta kitabı merakla her elime alışımda “niyet ettim Allah rızası için Raif’in Ölümünü okumaya!” diyerek başladım. Artık Raif öldü mü, ölmedi mi merak edip okuyacaklara sır kalsın. Güvensiz, kararsız, memnuniyetsiz ve kimseyi kale alınacak kadar kıymetli görmeyen, üstelik kendini de değerli bulmayan bir adamın buhranlarını okuyorsunuz. Nitekim bu ruhsal durum onu hayatta tek değer verdiği kişiden kalan daha degerli bir mirastan edecektir.

Olayların akışı ve anlatımdaki ustalık kitabı degerli kılmış ve edebiyat tarihinin anıtlarından yapmıştır. Ben 73. Baskısını okudum. Dahası da basılacağa benziyor.

Kitaptan alıntı: … Bilhassa tahammül edemediğim bir şey, kadının erkek karşısında her zaman pasif kalmaya mecbur oluşu… Neden? Niçin daima biz kaçacağız ve siz kovalayacaksınız? Niçin sizin yalvarışlarınız bile tahakküm, bizim reddedişlerimizde bile bir acz bulunacak?