90’lı yıllara ait Tokat’ın Turhal ilçesine ait fotoğrafıyla anıları tekrar gün yüzüne çıkardık. Eskilerin manevi tadına varabileceğimiz fotoğraf Turhal Kalesinin eteklerinde çekilmiş. Arkada geçen Yeşilırmak ve üzerindeki köprüde şimdi zamanın sihirli ellerine kendini bırakmış durumda.  Kalenin eteklerine kondurulmuş kerpiçten evlerin çoğunu şimdilerde görmemiz imkansız. Oysa kim bilir ne zorluklarla inşa edilmiş evlerdi.

Daha derinden bakacak olursak fotoğrafın renkleri o zamanın canlılığıyla yüzümüze gülümsemekte. Fotoğraftaki üç kişi ise geleceğe bırakacağı tertemiz bir gülüşün anını yakalamakta. Aynı kareyi aynı mekanda almış olsak kaldırımın bile değiştiğine şahit olabiliriz. Zaman gerçekten kuvvetli bir iksir olsa gerek sevdiğimiz ya da sevmediğimiz her şeyi yok edebiliyor. Fotoğrafı yıllar sonra görmüş olmam o günü hayal meyal hatırlıyor olsam bile değişik duygular uyandırdığını söyleyebilirim.  Fotoğraf kağıdı yıllar öncesinden basılmış olup tazeliğini yitirmiş olsa bile bu güzel anının canlılığını gördüğümüzde hala bize yaşatabiliyor.

En canlı anılarımız en kıymetli hazinemizdir. Albümlerde sakladığımız fotoğraflar, mektuplar ya da hatıralar bizlere geçmişten kalan en kıymetli kağıtlardır ve hepimiz toprağa karışırken bizi hatırlatacak tek maneviyattır. En canlı anılarımızı farklı karelerde sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Teşekkürler.

buy windows 10 home