Kitabın Adı: OKUYORUM O HALDE VARIM!
Yazarı: Sait ÇAMLICA
Yayıncı Kuruluş: Oku-Yorum
Sayfa Sayısı: 139
Basım Tarihi: 2008

Çok sevdiğim ve değer verdiğim bir yazar olan Sait ÇAMLICA, üniversiteyi okuduğum şehre geldiğinde kitabını alıp imzalatmıştım.

O yıllarda diğer kitaplarımın arasında kalan “Okuyorum O Halde Varım” isimi bu kitabı geçen haftalarda tekrar elime geçti, doğrusu bunca yıl okumamış olmama üzüldüğüm bir kitap. Okumanın hayatımıza neler kattığını bir kez daha bu kitapta şahit oldum. Ne kadar okuyoruz, kitaplar ömrümüzün ne kadarını işgal ediyor? Yazarımız kıymetli eserinde; aslında kitapların anlatmakla bitmeyecek faydalarını, en önemlisi kitapların bizleri ne kadar insan kıldığından bahsetmiştir.  Kitabı okuduktan sonra şöyle bir düşünce sarıyor beynimizi: Ne kadar okuyorsam ve ne kadar düşünüyorsam o kadar insanım. Sohbet tadında çevirdiğiniz sayfalar sizlere biraz daha okumayı sevdirecektir. Yazarımız gerek kendi yaşamından, gerek duyduğu hikayelerden gerekse okuduğu kitaplardan çıkarımlar yaparak okuyucularını da aydınlatmıştır. Zamanınızı dolu dolu geçirebileceğiniz bir eser. Çünkü bizler gerçekten okuduğumuz kadar varız ve düşündüğümüz, sorguladığımız kadar insanız. Peki hala neyi bekliyoruz? Kıymeti ölçüyle biçilmeyecek güzel dizeler için yazarımıza sonsuz teşekkürler.

Kitaptan Alıntı: Eskiden kölelerin ayaklarına prangalar vurulurdu. Esaret ve köleliği temsil eden prangalar. Ancak yaşadığımız yüzyılda köleliğin şekli değişti sadece. Bedenlere değil, beyinlere pranga vuruyorlar… Ayaklara vurulan prangaları kırmak zihinlere vurulan prangaları kırmaktan daha kolaydır.

Cahil bir milletin kalkındığı ve dünya ile yarıştığı nerede görülmüş?