Kitabın Adı: DEDEMİN BAKKALI
Kitabın Yazarı: Şermin Çarkacı
Kitabın Yayınevi: Taze Kitap
Kitabın Türü: Roman

Kitabın Muhtevası: Bir çocuğun zengin olmak için dedesinin bakkalında çırak olarak işe başlamasından ve bu süreçte yaşadığı olaylardan bahsediyor. Çocuğun Kitapta yaşı belirtilmemiş ama benim tahminim 9-12 yaş arası. Kitabı hem sevdim hem sevmedim. Okurken gülümsemelerime engel olamadım ama içten içe de eleştirmekten geri duramadım. Son kararım şu oldu: kesinlikle her anne-babanın, hatta dedenin ninenin okuması gereken bir kitap. Çünkü; çocukların gözünden yaşadıklarını değerlendirmek güzel ve ebeveynlere bir şeyler katabilir. Ama… Bir çocuk için iyi değil. Çünkü; kızın yaptığı davranışlar yanlış ama yanlışlığını kabul etmiyor ve pişmanlık yaşamıyor. Kapitalist bir zihniyet içinde ve bu da güzel gibi gösteriliyor.  Bir çocuğa dalaverenin, öc almanın, insanları kandırmanın normal bir şey olduğunu düşündürebilir.

Kitabı, bir öğretmen arkadaşımın elinde görüp istedim. Onunla değerlendirmemiz de aynı oldu.  Ayrıca; yazı boyutunun büyüklüğünden dolayı kitap kalın görünüyor. Sayfa sayısı 200 ama normal punto ile 110’u geçmezdi. Böyle yazılmasının nedeni çocukların da düşünülmesi olmalı. Çünkü; kitap kapağındaki resimde dedenin okuduğu kitap üstünde 9-40 diye belirtilmiş.

Kitabın resimleri ise bence güzel. Kitabın kapağını, resimlerini çok beğendim.

Şermin ÇARKACI “Oyuncu Anne” takip ettiğim ve bazı deli hallerini kendime benzettiğim bir yazar. Özellikle hayatın dizilerdeki gibi olmadığıyla ilgili yazısını çok sevmiştim. Ebeveynlerin takip etmesini ve kitaplarını okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan Alıntı: 9. Madde: Bu yetişkinler böyledir. Sana oyuncak bebek alırlar ama saçını kesemezsin, yüzünü boyayamazsın. Araba alırlar “Ben bunun tekerleklerini çıkartıp arabanın içine çamur dolduracağım” dersen izin vermezler, elinden alırlar. Onlara göre bebek bebektir, araba arabadır. Bebeğin saçını tarayabilirsin ama kesemezsin. Kimin koyduğunu bilmedikleri kurallarla yaşamaya fena halde alışmış zavallılar.