NARDUGAN BAYRAMI ve AYAZ ATA

 • Şiir Elçisi

Türklerin Orta Asya’da İslam dinini kabul etmeden önce tek tanrılı inançları vardı ve güneş onlar için çok önemliydi. 22 aralıkta gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başlamasından dolayı , “Güneş geceyi yendi” diyerek Nardugan günümüzde bilinen Noel Bayramını kutlarlar.  “Nar= Güneş Dugan, Tugan=Doğan” anlamında yani Doğan Güneş olarak kutlamalara başlarlar.
           Akçam ağacı yani yeryüzünün tam ortasında bulunan hayat ağacı altında toplanıp, ağacı süsleyip, güzel giysiler giyip ve şarkılar söyleyerek yaklaşık 10 gün boyunca kutlamalar yaparlar. Zamanla Hristiyanlar da kutlamalara başlarlar yalnız Akçam ağacı yalnızca Orta Asya’da olduğu için çam ağacı süslerler ve sonradan Nardugan bayramının ismi değişerek Noel bayramı haline gelmiştir .

Ayaz Ata

Yılbaşının en önemli figürlerinden Noel Baba’nın Türk rakibi AYAZ ATA… Türk mitolojisini araştıran uzmanlar, Ayaz Ata ismiyle anılan şahsiyetin Türkler’in Noel Babası olduğu dile getiriyor. Orta Asya Türkleri’nin yılbaşı olarak ‘Nardugan Bayramı’nı kutladığını dile getiren Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden Prof. Dr. Nurullah Çetin, “Noel Bayramı, Hz. İsa’nın Doğuşu adına kutlanıyor. Ancak Noel Bayramı’nın kahramanı Noel Baba diye bir kişi gerçekte yoktur. Hakkında söylenenler tamamen uydurma ve efsaneden ibarettir. Hristiyanlar’ın ‘Noel Babası’na karşı Türk’ün Ayaz Ata’sı vardır. Eski Türkler’de Soğuk Hanı olarak bilinen Ayaz Ata’mız, efsaneye göre kışın soğuk havalarda ortaya çıkan ve aç, fakir, kimsesiz garibanlara yardım eden bir evliyadır. Ayaz kelimesi tüm Türk coğrafyasında yakıcı soğuk anlamına gelir. Ay Tanrısı’nın, soğuk havaya karşı Türkler’i koruması için Ayaz Han’ı gönderdiğine inanılır. Ayaz Ata, Türkler’in gerçek Noel Babası’dır. Etimoloji ve kültürel olarak Türk kültüründe bir kişilik olduğu kesindir” dedi.

Tarihin toz tutmuş sayfalarından bir gerçeğin daha ortaya çıkması bizim ve kültürümüz için çok önemlidir.Artık Yılbaşında sokaklarda noel baba değil Ayaz Ata görmek istiyoruz. Noeli değil Nardugan Bayramı kutlamak istiyoruz, Akçam(Hayat) Ağacını süsleyip kendi kültürümüzü yeniden yaşatmak istiyoruz. Yapmanız gereken bu gerçeği herkesin duymasını sağlamak.

ŞİİR ELÇİSİ

 • Azra
  6 ay önce

  İlk önce teşekkür ederim.Bunu sosyal hocamız ödev olarak vermişti.Ve 100 aldım.Teşekkürler etkinkitle ekibi:*

  5
  • Talha AKBULUT
   Talha AKBULUT
   6 ay önce

   Çorbada tuzumuzun olmasına sevindik. Derslerinde başarılar.

   5
 • Şule
  1 sene önce

  Yazının başında Türklerin İslamiyetten iönce tek tanrılı dini olduğunu söyleyip devamında ay tanrısından bahsetmek garip ölmüş. Belli ki Türklerde böyle bir kutlama varmış fakat şuan bunun geri gelmesini istemek noeli kutlamaktan farksız olacak.

  8
 • OguzTÜRK
  1 sene önce

  Daha detayli bilgi nasil edinilebilinir ve PDF olarak indirebiliriz

  11
 • Fikret
  1 sene önce

  Batı ve İnsanlık düşmanı Amerika pekçok kültürel değerlerimizi Bizlerden alıp kendi kültürlerine uyarlamıştır. Bunların başında yeniyıl ve Noel Baba meselesi vardır.

  Gece ve Kışın sonu anlamına geldiği için değer verdigimiz 21 Aralık Yılbaşımızı; ne yazikki Batı ve Amerika tarafından kendi kültürlerine uyarlamak suretiyle 25 Aralık olan, Kendi bayramları olan Noel bayramlarında Noel ismindeki soytarı sahte karekteri üreterek, Bizim Ulu Ayaz Atamızı Noel Baba ismindeki bu soytarıya uyarlamışlar ve basın- yayınla dünyaya yaymışlardır. Hz. İsa’nın doğumu da 25 ARALIK’TIR. Hristiyanlar bu güne önem verir. Bizim İçin 21 ARALIK DEĞERLİDİR VE YENİYIL 21 ARALIK ‘TIR.

  1 OCAK ise yeni bir sene, dönem bitimi olduğu için Tüm dünyada kutlanmaktadır.

  Batının soytarısı, sahte hediyeler dağıtan uydurma karakter Noel Baba ile 10000 yıllık Türk kültürünün manevi dedesi, insanlık kültürünün temsilcisi gerçek Ayaz Ata bir olur mu? Bu maneviyatı, sahte uydurulmuş bir kişilik olan Noel Baba’ya kim verebilir? Tabiki Batması olası Batası Batı ve demokrasi aşığı Azmanistan Amerika. Kendi insanlık düşmanlığı barındıran kültürlerini saklamak için böyle onlarca numaraya başvurmuş ve basın- yayınla tüm dünyaya ve insanlara benimsenmişlerdir. Hepimizi inandırmaya çalışmışlardır

  10
 • Umut
  1 sene önce

  O halde TÜRK’ün Ayaz Atasına esenlikler olsun.

  11
 • aspandabürküt
  1 sene önce

  Türk’e ait olması arap sevicileri hiç ilgilendirmiyor çunkü onlar Türk olmaktan vazgeçip,şirke batmışlar !

  9
 • Temel Kılıç
  1 sene önce

  Sekiz İsm-i A’zam’ın sahife-i nuranisidir güneş.Rabb’imin emri ile verilen emrin îfâsı ile meş ğûl olacaktır kıyâmete dek.Ya’nî o bir mahlûk.Kimin mahlûku? Elbetde ki,Hâlık Te’âlâ’nın.Cel le celâluh.

  11
 • akyusuf
  2 sene önce

  Ayaz Ata’nın Ay tanrısı tarafından gönderilfiği inanışı, çok tanrılı bir inanç olduğundan şirktir. Ancak bu zâtın noel baba gibi zengin çocuklarına hediyeler getiren bir sahtekar olmayıp, o ayaz kış gecelerinde fakir fukaranın ihtiyaçlarını karşılaması çok güzel.

  10
  • Temel Kılıç
   1 sene önce

   Tek tanrılı olsa ne değişir,güneşi tanrılığı sapmasında oyalanılıyorsa bir millet tarafından? Yine şirkdir.Çünkü,LÂ İLÂHE İLLALLÂH Kelime-i Tevhîd’inde,Hakîkî İlâh’ın ancak ALLÂH olduğu, bunun dışındaki sayısız bâtıl ilâhların hiç birinin ALLÂH olamıyacağı ‘akidesi önüne kon makdadır müslümânın İSLÂM DÎNİ nce.

   8
  • Şiir Elçisi
   2 sene önce

   Türklerin İslam dinine geçmeden önceki bir durum olduğundan şirke girmez .Ay tanrısı (Gök tanrıya) inandıklarından ve tek tanrılı inanışla İslamın benzerlik göstermesinden dolayı İslamiyeti kabul etmişlerdir.Yorumlarınız için teşekkür ederim

   9
   • Temel Kılıç
    1 sene önce

    Göktengri olursa,hani yerin tengrisi? suâli zihnlerde ister istemez belirir.Suya da,havaya da,toprağa da,dağa da bir tengri arayışı ortaya çıkar.Böyle bir inanışın sâhibi,atalarımız da olsa,kültür mîrâsımız diye ilgi duymak,sâhiblenmek,bizde i’tikâdî ‘ârızalara yol açabilir. Ne’ûzubillâhi Te’âlâ.

    6
 • Kartal
  2 sene önce

  Galiba kültürel olarak sömürülmüşüz ve bazı gerçeklerimiz büyük bir değişime uğramış, zihinsel olarakta sömürülüp, ayarlarımızla oynanmış yozlaştırılmışız. Aslımızı öğrenmek ve anlamak gerek… Ayaz Ata nerelerdesin?

  10
 • Enbiya
  2 sene önce

  eline sağlık

  12
  • Temel Kılıç
   1 sene önce

   ***Noel Papa’ya tepki veren bir kısm Türk’e,senin de İslâm öncesinde atalarının kutladığı ve bir nev’î yılbaşı olan NARDUGAN BAYRÂMI n ve Noel yerine de,AYAZ ATA n var.İslâm size kimliğinizi unutturmasın*** ma’nâsı neşr edip duran şirk kokulu bir tuzak bu.Müslümân’ın Dînî Bayrâmları KURBÂN ve RAMAZÂN Bayrâmları’ndan ibâretdir.Bir de, İslâm adına kazanılan ba’zı zafer günlerini simgeleyen Resmî Bayrâmlar da bulunmak dadır.

   11