Neden Bu Kadar Özeller?

MotoGP makineleri motosiklet endüstrisindeki en yüksek teknolojiyle imal ediliyor. Her parçaları tek tek elle yapılıyor. MotoGP motosikletlerinin parçaları çok sınırlı sayıda üretiliyor, bu makinelerin her biri yaklaşık olarak 2.4 milyon dolar değerinde.Tüm motosikletler bütün sezon kilit altında muhafaza ediliyor ve takımların üzerlerinde değişiklik yapmasına izin verilmiyor

Motor Üreticilerinin Uyması Gereken Kurallar

MotoGP motosikletleri prototip ve yollarda kullanılması yasak. MotoGP motosikletlerinin tasarımında bazı düzenlemelere uyulması gerekiyor. Motorlar 1000cc hacminde, 4 zamanlı, maximum 4 silindir ve her silindir en fazla 81 mm çap boyutuna sahip olabilirler. Motosikletin ağırlığı en az 157 kilo olmalı. Motosikletlerin ağırlığı her yarıştan önce kontrol ediliyor ve 157’yi karşılamıyorsa, eklentilerle ağırlaştırılıyor.Motosikletlerin deposu bir yarış yetecek kadar, 22 litre yakıt alıyor.

Peki Bu Motorlar Hangi Teknolojileri Kullanıyor?

Günümüzdeki F1 yarışlarının aksine bu yarışlarda 3 temel motor tipi kullanıyor.Bunlar; Sıralı (paralel) 4 silindir, V blok 4 silindir ve 90 derecelik V blok 4 silindir. Günümüzdeki araçların çoğunda kullanılan yaylı sübap sistemleri bu motorların çalışma hızlarına yetişemediği için hava basınçlı sübap sistemleri kullanmaktadırlar. Şanzıman sistemi olarak Kusursuz Kavrama olarak adlandırılan bir şanzıman sistemi kullanılıyor, sıralı bir şanzıman olan bu sistemin özelliği bir vites henüz tam ayrılmamışken diğer vites kavramaya başlıyor. Oldukça özel olan bu sistem vites geçişlerini oldukça hızlandırıyor ve vites geçiş hızını 0,0009 saniye hıza düşürüyor.

MotoGp motosiklet markalarının hepsi aluminyum şase kullanmaktadırlar bu bi zorunluluk değil ancak dayanıklılık ve hafiflik nedeniyle bütün markalar bunu tercih etmektedir diğer hayati parçalarınında maximum dayanıklılık ve maximum hafiflik sağlanması için motorlarında magnezyum gibi özel maddeleri de kullanmaktadırlar.

Bu Motorlar Nasıl Durabiliyor?

MotoGp yarışlarını yakından takip eden insanların çoğunun aklına gelen ve merak ettikleri bi soru bu. Bu motorlar saatte ortalama 350 Km hızlara ulaşabiliyorlar, peki hangi teknoloji bu motorları durduruyor? Bütün markalar motorlarında önde 4 pistonlu çift karbon disk Brembo frenleri kullanıyor, bilmeyenler için Brembo dünyanın en iyi avrupa yakası escort fren sistemi üreticisi olarak kabul görmektedir.

Hangi Markalar Hangi Teknolojileri Kullanıyor?

Yamaha

MotoGp de kullanılan Yamah YZR-M1 modeli sıralı 4 silindir motor bloğunu kullanmaktadır.Yamaha yukarıdaki saydığımız teknolojilerin çoğunu motorlarında kullanmaktadır ancak Kusursuz Kavrama olarak adlandırılan şanzıman sistemi yerine kendi ürettikleri bir şanzıman sistemini kullanmaktadırlar ve bu şanzıman sistemi daha yavaş olması sebebi ile markanın dezavantajına olmaktadır, Yamaha dışındaki bütün markalar kusursuz kavrama şanzıman sistemini kullanmaktadır.

Suzuki

Suzuki markası da GSX RR modelinde sıralı 4 silindir motor bloğu ile MotoGP’de kendisini göstermektedir.

Honda

RC 213 V modeli ile kendini pistlerde gösteren Honda bu modelinde V4 bir motor bloğu kullanmaktadır ve MotoGP motorları arasında en yüksek devir çeviren motorlar arasında 2. sıradadır.

Ducati

Ducati Desmosedici GP modellerinde 90 derecelik V4 motor bloğu kullanmaktadır ve bu motor bloğunu kullanan tek firma olarak tanınmaktadır, Ancak Ducati’nin bu motosikletleri MotoGP motosikletleri arasında en yüksek devir (18.000) çevirebilme kapasitesine sahip olan motosikletlerdir.

Aprilla

Aprilla RS GP modellerinde V4 motor bloğunu tercih etmektedir. Aprilla’nın MotoGP deki en ilginç yanı küçücük olan ekibi, Aprilla’nın MotoGP ekibi sadece 7 mühendisten oluşmaktadır.

KTM

MotoGP pistlerinde yeni yeni görmeye alıştığımız KTM markası bu yarışlarında V4 motor bloğu kullanan RC 16 modelleriyle kendilerini göstermektedirler.

Kawasaki

2008-2009 sezonlarından sonra Kawasaki MotoGP nin çok pahalı olduğunu, motor satışlarının düştüğünü gerekçe göstererek MotoGP den çekilmiştir.

Her Yarışta Farklı Motor Mu Kullanılıyor?

MotoGP sevenlerin sıkça sorduğu soru olan her yarış farklı motor mu kullanılıyor sorusunun cevabına gelirsek, MotoGP verilerine Göre 1 motosiklet herhangi bi kaza veya arıza gibi bi durum söz konusu olmaz ise 2 ya da 3 yarış kullanılabiliyor.