MAD MAX SERİ FİLMİ

Bir çok sinema severin bildiği, 2015 yapımı Oscar ödüllü Mad Max (Fury Road) filmi aslında başlangıç veya tek film olarak bilinmektedir.  Yalnız; durum böyle değil, Mad Max aslında bir seri filmidir. Bizde bu yazımızda sizlerle bu seriden ve tarihçesinden bahsedeceğiz.

Mad Max; Başlangıç filmi 1979 yılı yapımıdır ve Mad Max karakterinin aslında kim olduğu ve nasıl Mad Max olduğunu anlatmaktadır. Filmin, başrolünü Mel Gibson üstlenmiş ve bu filmde sergilediği performansla sinema-oyunculuk sektörüne  sağlam bir giriş yapmıştır. Düşük bütçe ile çekilmiş olan filmin hikâyesinde toplumsal çöküş, cinayet ve intikam gibi öğeler işlenmiştir.

Mad Max 2 (Road Warior/Yol savaşçısı); 1981 yılı yapımıdır. Filmin başrol oyunculuğunu Samsun escort yine Mel Gibson üstlenmiş, ilk filmde işlenen kıyamet ve kaos senaryosu devam ettirilmiştir. İkinci filminde yine büyük bir bütçeyle yapılmadığı izlerken çok rahat anlaşılmaktadır.

Mad Max 3 (Beyond Thunderdome/Gökkubbenin Ardında); 1985 yılı yapımıdır. Mel Gibson bu filmde de kaliteli bir oyuncu olduğunu bu filmde de göstermiştir. Yönetmen ve senarist kıyamet sonrası konusunu başarılı bir şekilde devam ettirmiştir.

Mad Max 4 (Fury Road/Öfkeli Yollar); Serinin üçüncü filmi çekildikten sonra aradan uzun zaman geçtiği için serinin bittiği düşünülmüştü. Fakat 2015 yılında Mad Max tekrar vizyona sessiz ama muhteşem bir şekilde girdi. Serinin bu filminde başrol oyuncuları Charlize Theron, Tom Hardy olarak değişmiş ve başarılı oyunculukları ile filmin başarılarına çok büyük katkıda bulunmuşlardır. Konu serinin bu bölümünde de değişmemiş, kıyamet sonrası, kıtlık, öfke ve intikam konuları başarılı bir şekilde anlatılmıştır ve 10 ayrı daldan Oscar adayı olarak gösterilmiş ve 6 oscar ödülü almıştır.