Kültürleriyle ilgimizi çeken ve bizleri oldukça şaşırtan kabilelerimizin farklı geleneklerini ve bunu altında yatan sebepleri siz değerli okuyucularımız için analiz etmeye tüm hızımızla devam ediyoruz. Güzellik için ayaklarını deforme eden kadınların ilginç gelenekleri okuduğumda beni oldukça şaşırttı sanıyorum sizlerinde ilgisini fazlasıyla çekecektir.

Çin’in Yunnan Bölgesinde yaşayan Çinli genç kızlar arasında yaygın olan bu gelenek ilk kez M.S 960 yılında Song Hanedanında görülmektedir. Bilinene göre hanedanın ileri gelen kadınları birazdan öğreneceğimiz yöntemle ayaklarını küçültüyorlarmış, zerafetin ve güzelliğin simgesi olan küçük ayaklar zamanla zengin kesimden halka yayılmış. Ayak küçültme işlemi için 2 aşama mevcuttur;

İlk olarak; 4 yaşına gelen kızların ayakları tarak kemiklerinden, küçük parmaklar başparmağın arkasına gelecek şekilde, bir bez yardımıyla sıkıca sarılmaktadır.

İkinci aşamada ise; 7 yaşına gelen kızların ayakları önden arkaya sıkıştırılmak suretiyle sıkıca bir bez yardımıyla bağlanır. Böylelikle topuk kemiği dikey bir konuma gelir. Bu durumda ayağın yere basan tek bölgesinin topuk olduğunu söylemek mümkün. Çin Hükümeti 1912 yılında bu geleneği yasakladığı bilinmektedir. Baktığımızda ayakları büyük bir deformeye maruz bırakan ve genç kızların yürümesini zorlaştıran bu geleneğin sebebi diğer kabilelerde gördüğümüz tanıdık bir sebep: GÜZELLİK. Yunnan Bölgesinde erkekler evlenmek için küçük ayaklı kadınları tercih ettiklerini ve küçük ayakların asaletin ve iffetin sembolü olduğu bilinmektedir.

Antropolojik olarak bakacak olursak; Daha önce Kuzey Namibya’da Kunene yöresinde yaşayan Himba kabilesinde ve hemen öncesinde incelediğimiz Etiyopya’nın güneybatısında yaşayan Mursi Kabilesinde de olduğu gibi kadınların güzellik için vücutlarının çeşitli bölgelerini deforme ettiklerini görmekteyiz. Bunları da göz önünde bulunduracak olursak güzelliğin göreceli bir şey olduğunun kanıtlarını böylelikle sunabiliriz. Bizim için güzellik gözden burundan ibaret iken bir başka halk için güzellik bir takım sıkıntılara göğüs gererek vücutlarını değiştirmekten geçtiğini görebiliyoruz. Böylelikle bir kabileyle daha kadınların aslında ne kadar cesur olduklarına şahit olduk. Zira ayak küçültme olayının kolay bir işlem olmadığını görselden de anlayabiliyoruz. Farklı gelenekleri barındıran kabilelerle ilerleyen günlerde yine sizlerle olmaya devam edeceğiz.