KTM Mattighofen’de mühendis Hans Trunkenpolz tarafından 1934 yılında kurulmuştur.

Bir metal atölyesi olarak başlayan şirketin adı Kraftfahrzeug Trunkenpolz Mattighofen olarak belirlenir. 

KTM motosiklet üretimine 1953 yılında başlamıştır. Şirket ilk yıllarında sadece yirmi çalışanı ile günde üç motosiklet üretmektedir. 1955 yılında bir işadamı Ernst Kronreif şirketin oldukça büyük bir bölümünü satın alarak şirketin hissedarı olur ve şirketin adı Kronreif & Trunkenpolz Mattighofen olarak değiştirilir. Trunkenpolz 1989 yılında beklenmedik bir şekilde ölür. KTM motosiklet üretiminin bu ilk yıllarında, motosikletlerin hemen hemen tüm bileşenlerini KTM tarafından kendi fabrikasında üretmektedir.

Markanın Yükselişi

2005 yılında KTM Sportmotocycles AG dünya çapında 80.000 motosiklet üretmiştir. Aynı yıl Polaris Industries ile istanbul escort ortaklıkları başlamıştır. Anlaşma şartlarına göre iki şirket birbirlerinin yerel pazarlarında çalışmaya başlayacaklardı. KTM, Polaris’in kendi pazarı olan Kuzey Amerika’da gücünü arttırırken Polaris de Avrupa pazarında yapılandı. Ortaklık anlaşması iki yıllık bir deneme süreci düzenlemesi içeriyordu, iki yıllık sürecin sonunda iki şirket de tek bir şirket altında birleşme seçeneğine sahipti.

2006 yılında KTM, Polaris ile anlaşmalarının bittiğini ve bundan sonra Polaris’in sadece KTM ATV’leri için 450 ve 525 cc’lik RFS motorları sağlayacağını duyurdu.

KTM – Bajaj Ortaklığı

2007 Kasım ayında, Hint motosikler üretici Bajaj Auto Ltd, KTM Power Spor AG’nin (KTM Sportmotocycles AG’nin ana şirketi) %14.5 hissesini satın aldı. İki şirket KTM’nin su soğutmalı, 4 zamanlı 125 cc ve 250 cc motorlar için Bajaj’a know-how sağlayacağı, Bajaj’ın ise Hindistan ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde bazı KTM ürünlerin dağıtımı devralacağı, Bajaj’ın Kawasaki ile ortak KTM 125 Duke modelini üreteceği bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Aralık 2007’de Bajaj kendi hisselerini %20’nin üzerine çıkarttı. Bajaj Auto şu anda KTM’nin 31,72% hissesine sahiptir. İsveç motosiklet şirketi Husaberg AB ve Hollandalı WP Suspension şirketleri KTM Grubu’nun iştirakleridir.

KTM, motokross yarışları ile motor sporlarına başlamıştır. Son birkaç yıldır KTM Paris-Dakar Rallisi ve Atlas-Rally gibi rallilerde hakimiyet kurarak motorsporlarında çok sayıda başarı kazanmıştır.

Motor Sporları ve KTM

2003 yılında KTM çeşitli yol yarışlarına sponsorluk ve destek sağlayarak SuperMotard ve Supermoto yarışlarında başarılı sonuçlar alır. KTM’nin yol yarışlarına odaklanması, yeni geliştirilen 75 derece açılı çift silindirli V tipi LC8 motorun doğmasını sağladı. 950 Adventure dual-sport ve 2005/2006 990 Super Duke modellerinde kullanılan bu motor, superbike yarışları için geliştirilerek 1190 RC8’de kullanıldı. Super Duke’te kulanılan ikinci nesil LC8 motoru yol ve cadde yarışları için daha yüksek güç üretmekteyken, RC8 motoru 1.190 cc’lik hacmi ile orta devirlerde daha güçlüydü. KTM büyük motosikletlerinde tümü sıvı soğutmalı farklı motor seçeneği sunmaktadır.

KTM Markasının Renkleri

KTM’in resmi şirket takımının renkleri turuncu, siyah ve gümüştür. Güçlü bir marka kimliği yaratmayı amaçlayan KTM, tüm yarış versiyonu motorlarını radyatör korumaları KTM logolu olarak üretmektedir. Tüm KTM motosikletleri fabrikadan motor dışında bir Motorex etiket ile teslim edilir. Tüm motorların ilk yağları Motorex üretimidir. Bazı resmi KTM takımları Dakar Rallisi başta olmak üzere motorlarında farklı renkler kullanmaktadırlar.