HİMBA KABİLESİ

Daha önce rastlamadığımız bir makyaj çeşidiyle tanınan Himba kabilesi neden böyle bir makyaj yapıyor, bu saç stilinin bir anlamı var mı? Sorularımıza bir yanıt alalım, yaşam tarzları ve koşullarıyla görmediğimiz hatta bize çok uzak bir kültürü yakından tanıyalım…

Kuzey Namibya’da Kunene yöresinde yaşayan 20.000 ila 50.000 nüfuslu bir etnik grup olan Himba kabilesinin avcılık ve toplayıcılıkla hayatlarını sürdüklerini söyleyebiliriz. Keçi ve inek yetiştirirler. Himba Kabilesinde emek gerektiren işleri kadınların yapmaktadır. (İnekleri sağmak, köye su taşımak gibi). Bunun yanı sıra Himba kadınlarında güçlü bir dayanışma da söz konusudur. Evleri inşa eden kadınlar birbirleriyle yardımlaşma halinde yaparlar gerekirse birbirlerinin çocuklarına bakarlar. Bu kadar işin arasında süslenmeyi ihmal etmeyen himba kadınlarının temel makyaj malzemeleri keçi yağı ve bir takım otlardan elde ettikleri otjize adlı karışım. Fakat macunun kullanım amacı sadece süslenmek değil bu karışım aynı zamanda himba kadınlarının vücutlarını güneşin kavurucu ışıklarından koruyor. Turuncu renkli olan bu karışımı vücutlarına sürdüklerinde kızıl bir renk alıyorlar. İlginç olan bir gelenekleri ise henüz ergenlik çağına girmemiş olan himba kızları saçlarını ikiye ayırıp yüzlerinin önüne gelecek şekilde örgü Adana Escort yapıyor. Ergenlikten sonra ise tereyağı, çamur, aşı boyası ve keçi kılıyla karıştırdıkları otjizeyi birden çok saç örgüsünün üzerine kaplıyorlar. Ergenliğe geçiş yapan genç kızın başına oğlak derisinden yapılan Erembe denen bir taç takılıyor. Böylece evlenme yaşının geldiği ilan edilmiş oluyor. Bekar himba erkekleri ise saçlarını kafasının tam ortasında olacak şekilde örüyor, evlendikten sonra ise kafalarını yalnızca cenaze törenlerinde çıkarabilecekleri bir bez parçasıyla sarıyorlar.

birlestirilmis-gorsel-himba

Antropolog gözüyle incelendiğinde; insanların kültürlerinin yaşadıkları çevreyle şekillendiklerini görebiliyoruz. Yaşam koşulları ve kültürlerin arasında belirli bir paralellik söz konusudur. Ayrıca ne olursa olsun her kültürün ufkumuzu biraz daha açtığını, dünya üzerinde tanımadığımız her olanakları önümüze serdiğini ve her kabileden öğrenebileceğimiz bir şey olduğunu da söyleyebiliriz.