Khaled Hosseini

Halit Hüseyni Tacik asıllı romancı ve doktor. Şu anda ABD vatandaşıdır. İlk romanı Uçurtma Avcısı, 2003 yılında yayımlanmış olup pek çok ülkede en çok satanlar listesine girmiştir.

Dünyaca ünlü usta yazar Khaled Hosseini ( Halit Hüseyni) 4 mart 1965 yılında Afganistan’da doğmuştur. Aslen  Tacikistanlı olup gerçek mesleği ise doktorluktur. Şu anda ise ABD vatandaşıdır kendisi. Yazarın ilk kitabı olan Uçurtma Avcısı 2003 senesinde okuyucuyla buluşmuştur. Bu kitabıyla yazar tüm dunyada okunma rekorları kırıp, pek çok ülkede en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Diğer romanı Bin Muhteşem Güneş ise 22 mayıs 2007 senesinde piyasaya çıkmıştır.

İlk kitabı kadar olmasa da bu romanı da epey beğenilip,satılmıştır. Khaled Hosseini ( Halit Hüseyni) alevi bir yazardır. Babası yıllarca Afganistan dış işleri bakanlığında görev yapmıştır. 1970 yılında babasının işi nedeniyle İrana yerleşmişlerdir. Ardından 1976 da babası pariste bir iş bulmıştur ve ailecek oraya taşınmışlardır. O yıllarda Afganistanda bulunan komünist rejimden dolayı aile pariste yaşamaktadır. 1980 Yılında ise ABD den sığınma hakkı kazanıp Kaliforniyaya taşınmışlardır.

Büyük ilgi uyandıran romanı Uçurtma Avcısı ise bu hayata değinir.  Khaled Hosseini ( Halit Hüseyni) şu sırada ise Birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliğinde iyi niyet elçisi olarak görev yapmaktadır. Kuzey Kaliforniyada İran asıllı Roya ve iki çocuğuyla yaşamını sürdürmektedir.

KHALED HOSSEİNİ’NİN KİTAPLARI

2003 yılında Uçurtma Avcısı kitabı (The Kite Runner)
2007 yılında Bin Muhteşem Güneş kitabı (A Thousand Splendid Suns)
2013 yılında Ve Dağlar Yankılandı kitabı (And the Mountains Echoed )