Kitap Analizi

Sözlüklerin yok olduğu, kelimelerin değiştiği bir dünya!…

Günümüzde kullandığımız akıllı cihazlar zamanımızın büyük kısmını alıp götürüyor. Bu cihazlar sayesinde gün içerisinde oldukça fazla yazı okuyor, resim görüyor ve yepyeni şeyler öğreniyoruz. Peki sizce bunlar gerçekten değerli şeyler mi? Her şeyin bir değişime uğradığının kaçımız farkında? Sosyal ağlar ve kodlama dilleri yeni deyimler, sözler ve kelimeler türetmekte. Peki bu yeni türeyen kelimelerin geçerliliği nedir? İşte Kelime Avcısı kitabı bizlere bu sorunun cevabını sunuyor.

Kelime Avcısı Macerası Başlıyor…

Yazarımız Alena Graedon, Kelime Avcısı kitabında; ABD’deki son basılı sözlüğün editörlerinden olan Douglas Johnson ve babasının yanında bir çalışan olan Anana Johnson’un etrafında, belki de bir soru ile ortaya çıkmış bir olaylar kurgusunu ele alıyor. Douglas Johnson’un bir gece ansızın ortadan kaybolması ve kızı Anana’nın onu ipuçlarını birleştirerek araştırmasını okuduğumuz kitapta, Anana’ya bizler de eşlik ederken gerçek dünyada yaşanan olaylar da bizlere birer ibret olarak sunuluyor. Böylelikle Kelime Avcısı‘ndaki bu heyecana okuyucu da ortak oluyor.

Kelime Avcısı bana göre fikir olarak gerçekten harika bir kitap olmuş. Çünkü; günümüzde elimizden mecidiyeköy escort düşüremediğimiz ve hayatımızın büyük kısmını yönlendiren akıllı cihazların aslında hayatımızı ne kadar olumsuz etkilediğini içeriğinde bizlere sunuyor. Hatta bununla da kalmayıp bu şekilde devam ederse işin ucunun nerelere gideceğinin öngörüsünü de yapmamıza olanak sağlıyor.

Kitabı okumaya başladığınızdan itibaren günümüzde yaşadığımız olayların tümünü kitabın konusuyla bağdaşlaştırarak düşünmeye başlıyorsunuz. Kitapta yazan bazı şeylerinde gerçekten hayatımızın içerisinde var olduğunu görüyorsunuz. Bu durum da kitabı oldukça çekici hale getiriyor ve kendinizi bir anda bambaşka bir dünyada buluyorsunuz.

İşin aslı oldukça kafa kurcalayan ve bir o kadar da okuyucusunu düşünmeye sevkeden bir kitap olmuş Kelime Avcısı. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum.

Günümüzde hayatımızı şekillendiren ve bizlere farkettirilmeden yapılan değişime olan bu tatlı sert isyana katılmak istiyorsanız kesinlikle Kelime Avcısı kitabını okumalısınız.