KAYKAY TAHTASI NEDİR?

Herkese selam arkadaşlar. Bu yazımızda size profesyonel kaykay tahtalarından bahsedeceğim.

Kaykay tahtaları genel olarak yedi ince katmanın üst üste koyulup preslenmesi ile oluşur ve üretiminde çoğunlukla kanada akça ağacı kullanılır. Daha sonra markaya özel grafikler eklenerek satışa hazır hale gelir.

Kaykayda en sık değiştirilen parça tahtadır ve yeni başlayan birinin kendine uygun tahtayı bulması için mümkün olduğunca fazla marka ve boyutu denemesi iyi olur.

Dünyada bir çok kaykay tahtası markası vardır ve bu markaların hepsinin farklı concaveleri (eğim) ve açıları bulunur.

KAYKAY TAHTASINI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

Kaykay tahtasında öncelikle dikkat edilmesi gereken özelliği boyutudur. Bu boyutuda ayak numaramıza göre belirliyoruz yani eğer ayağınız büyükse daha geniş bir tahta eğer ayağınız küçükse daha dar bir tahta ile başlamanızı tavsiye ediyorum zaten ilerleyen zamanlarda (1-2 yıl) keninize uygun olan tahta boyutunuzu ve markanızı bulmuş olursunuz.

KAYKAY TAHTASINI KULLANMANIN PÜF NOKTALARI.

  • Tahtamızı mümkün olduğunca sudan uzak tutmaya çalışalım çünkü zamanla içine su çekerek tahtanın içten çürümesine ve daha çabuk kırılmasına sebep olur.
  • Basamak ve Flat hareketlerde kaykayı vida kısımlarından yakalayın böylelikle tahtanızı daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.
  • Manuel ve frenlerde Tail’ı ve Nose’u asla yere sürtmeyin, aksi takdirde katmanlarınız yavaş yavaş aşınır ve güzel pop hissiniz yok olur buda size kayarken zevk vermez.

Buraya tıklayarak kaykay tahtasının nasıl üretildiğini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.