KAYKAY NEDİR?

Kaykay günümüzde en çok gençler tarafından kullanılan bir ulaşım ve spor aletidir. Bir çok çeşit kaykay türleri vardır. bunlardan bazıları Skateboard, Longboard, Pennyboard, Cruiser vb. fakat aralarında en çok tercih edilen skateboard’dur yani bildiğimiz sosis kaykaylar.

Bu yazımda size sosis görünümlü kaykaylardan bahsedicem.

Kaykayın bütünü 8 parçadan oluşur bu parçalar: Deck (kaykay tahtası), Truck (dingiller), Wheels (tekerlekler), Bearings (rulmanlar), Griptape (zımpara), Hardware (Vidalar) ve Riser pad (isteğe göre truck ile tahtanın arasına koyulan yumuşak malzeme.)
Bu sekiz parçayı bir araya getirdiğimizde Complate adını verdiğimiz bir kaykay ortaya çıkar. Bu başlangıç yazısında size Esc bayan Ataşehir kaykay hakkında bilmeniz temel kavramladan ve parçaladan bahsettim ilerleyen yazılarımda bu parçalarla ilgili size ayrıntılı bilgiler vericem.

Şimdi de size kaykay sporunun nasıl ortaya çıktığından bahsedeyim.

KAYKAY SPORU NEDİR ve NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Kaykay, 20. yüzyılın ortalarından sonra, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin sahil kentlerinde, rüzgarsız günlerde sörf yapamayan gençler tarafından, tahta bloklara tekerlek takmak suretiyle icat edilmiştir. İlerleyen zamanlarda gençler kaykay üzerinde dengede durarak çeşitli akrobatik hareketler gerçekleştirmiştir. Bir süre sonra ise bu işin ilerlemesiyle kaykay, extreme sporlar alanına dahil olmuştur.  Başlangıcından bugüne popülaritesi sürekli değişen bu spor dünyanın hemen her köşesinde çok sayıda amatör ve profesyonel sporcu tarafından yapılmaktadır.
Kaykay sporu; kaykayı oluşturan parçalar, kendisine özel ayakkabı, kıyafet ve aksesuarların üretimi ve pazarlanması yanı sıra kaykay parkları’nın kurulması ve işletmesi, yerel ve uluslararası yarışma organizasyonları ile çok büyük bir endüstri, ekonomi ve kültür haline gelmiştir.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…