John Wayne GACY kimdir?

ABD kamoyunun en nefret ettiği ve “Palyaço Katil” olarak da adlandırılan seri katil evine davet ettiği 27 kişiyi öldürdü çoğunluğu çocuk olan öldürdüğü kişileri evinin altına ve civarına gömen Gacy 32 çocuğa tecavüz edip öldürdüğünü itiraf etti. 1980’de zehirli iğne ile idam edildi.

Hayatı:

17 Mart 1942’de Chicago’da işçi sınıfına mensup bir ailede dünyaya geldi. Hastahanede yatan çocukları eğlendirmek için palyaço kılığına giren saygın bir ABD’li görünümünün ardında eşcinsel bir katil olduğu öğrenildi. Gacy, doğduğu ailenin ortanca çocuğu olup,iki kız kardeşi vardı, babasıyla yaşadığı çalkantılı ilişki dışında normal bir çocukluk geçirmişti.

Yazarlar babayı tatsız, çocuğunu fiziksel ve sözlü olarak taciz eden ve aşırı derecede alkole eğimli olarak tarif ediyorlar. Yazarlar Gacy’i babasını çok seven ve ümitsizce onun onayını ve ilgisini isteyen ancak bunu başarmayan biri olarak tanımlıyorlar.

Çocukluk ve Gençlik Yılları

11 yaşında oyun bahçesindeyken kafasına salıncak çarpmış, 16 yaşına kadar doktor beyninde bir kan pıhtısı teşhisi koyana ve durumu ilaçla tedavi edene kadar kısa süren şuur kayıpları yaşamıştır. Palm morgunda odacı olarak yarım günlük bir işte çalıştı. 1960’ların başında Gacy, Ticaret Üniversitesi’ne kaydoldu ve satıcılık üzerine yeteneğini geliştirdi. Mezuniyetinden sonra, Chicago’da Nunn Bush Shoe Ltd.’de yönetim kurulunda stajyer olarak işe başladı. İşinde tırmandı ve haftalar içinde Springfield’a firmanın erkek giyim mağazasını yönetmek için transfer edildi ve burada 1 seneye yakın çalıştı. 1964 yılında, işçisi Marilyn Myer’le evlendi ve 2 çocuğu oldu.

İlk Cinayeti

Evinin altında 27 kurbanın çürümüş cesedi bulundu. İki cesedi bahçeye gömmüş, dört cesedi de nehre atmıştı. Cezaevine girdiğinde duvarlara palyaço resimleri çizdi. 1968 yılında ilk defa yakalandı. Suçlanma nedeni “bir erkek çalışanı homoseksüel ilişkiye zorlama girişimi” idi. Erkek ıslahevinde 10 yıla mahkum oldu. Karısı kararın ardından boşanma davası açtı. Kızgın bir şekilde, Gacy karısına bundan sonra iki çocuğunu da görmek istemediğini ve bundan böyle karısı ve iki çocuğunu kendisi için ölmüş kabul ettiğini söyledi.

Cezaevinde 18 ay yattıktan sonra, Gacy 18 Ekim 1971’de şartlı tahliye edildi. Gacy dedektiflere ilk cinayetini Ocak 1972’de gerçekleştirdiği bilgisini verdi ve ikincisi 2 yıl sonra Ocak 1974’teydi. Daha sonra anlattıklarına göre kurbanlarını kelepçelenmeleri konusunda ayartıyordu. Gacy ilk önce kurbanına birkaç numara göstermek istediğini söylüyor ve kurbanlarına palyaçoluk yaparken kullandığı hileli kelepçeler olduğunu söylediği gerçek kelepçeler takıyor ve bundan kurtulmanın özel bir yolu olduğunu söylüyor ve gençlerin kelepçeden kendilerini kurtarmalarını istiyordu. Gençler güvenli bir şekilde kelepçelendikten sonra boğazlarına ip geçirerek veya tahta parçasını gırtlaklarına bastırarak tecavüz ediyor ve öldürüyordu.

İdam Edilişi

Gacy bazı zamanlar cesetleri evin altına gömmeden önce ölü bedenleri yatağının altında ya da tavan arasında birkaç saat tuttuğunu da itiraf etmişti. 32 kurbanın kimlikleri su yüzüne çıkarken, dedektifler bütün kurbanların genç erkekler olduğunu keşfetti. Hapishane yetkilileri davranışlarını “konuşkan ve öfkeli” olarak açıkladılar.  10 Mayıs 1994’te gece yarısından hemen sonra Gacy öldürücü iğne ile infaz edildi.