İlk Sesli Türk Filmi “İstanbul Sokaklarında”

İstanbul Sokakları’nda, 1931 yapımı yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul’un yaptığı, Türk sinemasının Mısır, Türkiye ve Yunanistan ilk ortak yapımı ve sesli filmidir. Film ayrıca dönemin yüksek maliyetli filmleri arasında yer almaktadır.

İlk gösterim tarihi 1. 12. 1931 olan filmin yönetmenliğini Muhsin ERTUĞRUL ve İhsan İPEKÇİ birlikte yapmış, senaryosu Muhsin ERTUĞRUL’un elinden çıkmıştır. Semiha BERKSOY, Bedia MUVAHHİT, Talat ARTEMEL ve Hazım KÖRMÜKÇÜ’nün rol aldığı filmin seslendirme işlemleri Paris’te Espinay stüdyolarında yapılmıştır.

Ahmet HİDAYET 2 aralık 1931 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki yazısında film ve yönetmen için “Mevzu, fazla mübalağaya kaçılmış tarafları rötuş edilmek şartı ile güzel intihap edilmiştir. Yalnız ne var ki, rejisörün iktidarı bu mezvuu sahneye koymak hususunda kafi gelmemiştir” istanbul escort girls demektedir.

Türk sinemasında dublaj sistemini başlatan, bunun yanında Türk, Mısır ve Yunan ortak yapımı olması sebebiyle sinema tarihimizdeki ilk ortak yapım olma özelliği taşıyan bu film 1964 yılında tekrar beyaz perdeye taşınmış, bu yapımında ise yönetmenliğini Kemal KAN üstlenmiş, başrollerde ise Cüneyt ARKIN ve Filiz AKIN oynamaktadır.