Dünyanın En Tehlikeli ve Ölüme En Yakın Yarışı

Isle of Man TT veya Turist Kupa yarışları, 1907’deki açılış yarışından bu yana geçen yılların Mayıs / Haziran aylarında İrlanda Denizi’ndeki Man Adası’nda düzenlenen yıllık bir motosiklet sporu etkinliğidir. Etkinlik genellikle dünyanın en tehlikeli yarış etkinliklerinden biri olarak bilinmektedir.

Isle Of Man TT’de kimler yarışır?

Dünyanın en cesur ve profesyonel motosikletçilerinin katılmaya cesaret edebildiği TT yarışları her sene iki hafta boyunca Man adasında düzenleniyor. Festival döneminde, en iyi yol yarışçıları 60 kilometrelik oldukça tehlikeli TT parkurunu en iyi zamanlama ile bitirmeye çalışıyor. Yani Isle Of Man’da yarışmak istiyorsanız büyük motosiklet yarışı organizasyonlarının hepsinde başarı elde etmiş ve hala hayatta olan bir pilot olmanız gerekiyor.

Peki nedir bu Isle Of Man TT

Açılımı Tourist Trophy (Turist Kupası) olan TT ‘nin bu adı almasında en önemli etken yarışçıların ada dışarısından adaya gelmeleri ve kupanın her sene el değiştiriyor olması. Yani ortada kazanılabilen yalnızca bir kupa var.

Adada 1904’te Gordon Bennet’in araç testi için çıkarılan yol kapama yasasından sonra Britanya’da ki organizatörler motosiklet yarışlarını yasal açıdan daha rahat olan bu adaya taşırlar ve 1907’de TT doğar. Isle Of Man yarışları 1907 yılından bu yana her yılın iki haftası dünyanın gözlerini çevirdiği bir yarış olmuştur. Pist yerine trafiğe kapatılmış ada yollarında yapılan yarışta pilotlar gerçekten limitleri zorluyor ve bu mecidiyeköy escort zamana kadar bir çok cesur yarışçının bu yarışlarda yaptıkları kazalar sonucu yaşamlarını kaybettikleri biliniyor.

Ada tam bir TIMARHANE

Gerçek delikanlıların yarışı olan Isle of Man TT yarışı haftasında ada tam bir tımarhane görünümüne bürünüyor. Uçan motosikletler, ışık hızında pilotlar, belki hiçbir yerde karşılaşamayacağınız kazalar ve tam anlamıyla tımarhanelik seyirciler… Umarız tüm motosiklet sevenler bir gün bu adada bulunma şansına sahip olur.