KÜBİK BOR NİTRÜR

İnsanın ürettiği en dayanıklı madde olarak görülen Kübik Bor Nitrür, imalathanalerdeki kesici aletlerin yapımında elmasın yerini aldı. Çünkü; çelik gibi yüksek sıcaklıkta kesilebilen malzemeleri kesmek için elmas yeterli olmuyordu.

Peki Kübik Bor Nitrür nedir?

Metal işleme fabrikalarında özellikle çelik maddesinin işlenmesinde elmasın yetersiz gelmesinden dolayı üretilen süper dayanıklı ve güçlü madde. Dayanıklı ve kullanışlı bir madde olması bu maddenin ilerleyen zamanlarda savunma sanayisinde de kullanımına olanak sağlamıştır. Öyle ki; 6 mm.’lik Kübik Bor Nitrür parçası standart bir zırh delici mermiyi durdurabiliyor.

kübik bor nitrür mermiyi durdurabiliyor

Kübik Bor Nitrür’ün özelliklerine gelecek olursak: Bu madde yüksek sertlik ve dayanıklılığa, iyi ısı iletkenliğine, düşük sürtünme katsayısına, yüksek ısılara karşı yüksek kimyasal direnç ile birlikte yüksek elektrik ve aşınma direncine sahip. Ayrıca bu madde elmasa göre daha rahat şekillendirilebilme özelliğine de sahip.

Bu özellikleri sayesinde bu güçlü maddenin daha farklı bir çok alanda da kullanılabileceğinin göstergesi gibi. Bakalım önümüzdeki tarihlerde bu maddenin farklı hangi alanlarda kullanılabildiğine şahit olacağız.