Imre Kertész kimdir?

Imre Kertész, Macar yazar. Kadersizlik adlı romanıyla 2002 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almıştır. 9 Kasım 1929 tarihinde Macaristan – Budapeşte’de dünyaya gelen Imre Kertesz, 31 Mart 2016 tarihinde Budapeşte’de hayata gözlerini yummuştur.

Imre Kertesz, 9 Kasım 1929’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. 2. Dünya Savaşı sırasında henüz 14 yaşındayken önce Auschwitz Toplama Kampı’na, daha sonra da Buchenwald Kampı’na gönderilen Kertesz, yaşadıklarını kaleme aldığı “Kadersizlik” adlı romanıyla 2002’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık antalya escort görülmüştü.

Tüm ailesini toplama kampında kaybeden Kertesz, 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından döndüğü ülkesinde gazeteci olarak çalışmaya başlamıştı. Hayatını kazanmak için çeviri yapan Kertesz, aralarında Nietzsche, Hofmannsthal, Schnitzler, Freud, Roth, Wittgenstein ve Canetti’nin de bulunduğu ünlü yazar ve düşünürlerin eserlerini Macarcaya kazandırmıştı.

Eserleri çok sayıda dile çevrilen Kertesz, 1995’te Brandengburg Ödülü’nü, 2004’te de Goethe Ödülü’nü kazandı.

Kertesz’in Türkçeye çevrilen eserleri arasında ise “Kadersizlik”, “Doğmayacak Çocuk İçin Dua”, “Fiyasko”, “Tasfiye” ve “Polisiye Bir Öykü” bulunmakta.