Yapımı 129 Günde Bitirilen Türk Otomobili

Devrim, Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil. 1961 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla, Eskişehir’de yapılmıştır.

Devrim’in Hikayesi

Türkiye’nin kendi otomobilini üretebileceği konusunda ilk fikri Cemal Gürsel’in konuyu dikkate almasıyla, ordunun binek otomobil ihtiyacını karşılamak amacı da güden, ilk yerli ve seri üretim hedefiyle başlanan otomobil projesi, 1961 yılında, dönemin rakamlarıyla 1.400.000 TL ödenekle 4.5 ay (129 gün) gibi kısa bir süre içinde eskort atakoy tamamlanmıştır.

Devrim otomobili dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’i Cumhuriyet bayramına götürerek hem tanıtımını hem ilk vazifesini gerçekleştirecekken benzinin bitmesi nedeniyle sadece 200 metre gidebilmiştir. Cemal Gürsel tarafından “Garp kafasıyla araba yaptık, şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk” mizahi tabirine de konu olmuştur.

Bu olaydan sonra basın sanki bilerek, bu olayı yanlış manşetlerle, yalan haberlerle açıklamıştır. Manşetlerde “Devletin parasını boş yere gömdünüz!”, “Araç 200 m. gitti durdu!”, “Bu muydu araba!” gibi bir sürü yalan haber yapılmıştır. Maalesef milli otomobil yapılmasını engelleyemeyen güç, seri üretime geçmesini de engellemiştir. Bir zamanlar dünyada esamesi dahi okunmayan pek çok otomobil firmasından önce başlanan bir girişim de böylece doğmadan öldürülmüş oldu.

Gelelim Devrim Otomobilinin Teknik Özelliklerine

Dört zamanlı, su soğutmalı, yandan subaplı ve basınçlı yağlama sistemi karakteristik özelliğine sahip A4L tipi 4 silindirli 2070 cm küplük motoruyla dakikada 3600 devir çevirirken 50 beygirlik güç üretebiliyor.

Aracın dış özellikleri ise 4500 mm uzunluk, 1800 mm genişlik, 1550 mm yükseklik ve 1250 kg ağırlığıyla tam bir makam aracı olarak tasarlanmıştır.

1961 yılında 4 adet üretilen DEVRİM Otomobillerinden sadece birisi günümüze ulaşmıştır. TÜLOMSAŞ Müzesi bahçesinde, özel olarak yapılan camlı garajda muhafaza edilen DEVRİM Otomobili halen çalışır durumdadır.

Türkiyenin en büyük evden eve taşıma web sitesine hoş geldiniz linklere tıklayıp sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. şehirlerarası evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat çorum evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat