Kitabın yazarı: Muammer Erkul
Kitabın türü : Deneme
Yayıncı Kuruluş : Nesil Yayınları

Kitabın muhtevası: Farklı konular üstüne denemeler bütününden oluşmuş bir kitap. Muammer Erkul tam bir benzetmeler ustası… İnsanın yazılarını okudukça okuyası geliyor. Vurucu cümleleri o kadar çok ki kitap çizgilerle doldu. (Önemli yerleri çizerimde…)

Muammer Erkul’u Türkiye gazetesi sayesinde tanımış köşe yazılarını kesip saklamıştım lise çağlarımda. Şimdi kitabını görünce almamak olmazdı. Gerçekten alınmaya ve okunmaya değer bir kitap. Umut, sevgi, bağlılık duyguları içinde gezineceksiniz.

Kitaptan Alıntılar : Kimse görmeden kalınlaştırmış olduğum dallarımın nasıl da acımasızca kesilmiş olduğuna, çoğu zaman istemediğim yönlerimden  uzaktan fark edilemeyecek incelikteki tellerle bağlanmış olduğuma Bazen fazla ışık, bazen fazla su, bazen de kuvvetli gübre ile desteklendiğime kafamı takmıyor, kızmıyorum artık… Budanmayan ağaç meyve vermez ki !

Sözün işte buralarında, ılınıp akıyor içim pembe bakışlarına doğru… Pembeler ılık ılık oluyor, ılıklar ise pembe pembe… Ve yine, ve yeniden; “Seni, kimselerin sevemeyeceği gibi sevmelere” ben talip oluyorum… Biliyorum; seni sevmek “biz” i sevmektir… Ve biliyorum; “biz” in içinde ben de varım…

Kitap Hırsızı