Honda Nasıl Başladı?

Honda Tarihi, 1946 yılında Soichiro Honda tarafından Japonya‘da kurulmuştur.

Başlangıçta motosiklet üretimi yapan firma zamanla otomobil, su motoru, robot, güç ekipmanları, motor ve uçak üreten bir Japon devine dönüşmüştür.

Ürettiği Araçlar

1949 yılında Dream D-type adlı 2 silindirli 98 cc’lik motosikleti üretti bu üretimin ardından motosiklet üretimi için 1960 yılında ayrı bir fabrika olan Suzuka fabrikasını kurdu ancak Suzuka fabrikası amacından sapıp sadece motosiklet üretmenin yanında küçük araçların üretimine de başladı.

1963 yılında ilk spor otomobili S500ü ve küçük pikap T360’ı üretti ve ardından aynı sene Belçika’da motosiklet üretimine başlandı. Suzuka fabrikası amacından sapıp sadece motosiklet üretmenin yanında küçük araçların üretimine de başlandı . Honda’nın araç üretiminde piyasadaki yükselişi 1972 ve 1976 yıllarınca cıvıc ve accord modellerinin piyasaya sürülmesiyle oldu.

Honda’nın Başarıları

1959 yılında Motosiklet yarışlarındaki ilk önemli başarısını İngiltere de elde etti. Isle Of Man TT yarışlarında altıncı, yedinci, ve sekizinci sıraları alarak 125 cc markalar şampiyonu kuşadasi escort  oldu.

1946 ve 1963 yılları arasında farklı motosikletler üretmiş ve motor sporlarında önemli başarılar elde etmiştir. 1964 yılında ilk kez girdiği Formula 1 yarışlarında dokuzuncu oldu. 1965 yılında Mexico GP’sinde ilk zaferini kazandı. 1988 yılında McLaren F1 ‘le şampiyonluk kazandı.

Günümüzde Honda

Günümüzde 4 büyük Japon devinden birisi olan Honda her alanda kendine bir yer bulmaya çalışıyor. 4 tekerli araçlarıyla Formula 1 ve Off Road, 2 tekerli araçlarıyla Moto GP ve Isle Of Man TT gibi alanlarda kendini kanıtlamış ve kanıtlamaya devam etmektedir.