Honda Cıvıc Efsanesinin Dünü ve Bugünü

Motosiklet markası olarak bilinen Honda’nın herkesin satın almak isteyeceği bir şehir otomobili yaratma hayalinden doğmuş bir model “CIVIC“. Yollara ilk çıktığı 1973 yılından beri milyonlarca adet satılan ve 9 farklı nesilde kendini geliştiren Honda Efsanesi Cıvıc’in dünü ve bugünü…

1973 İlk Civic Doğdu

1979 yılında yaşanan petrol krizi nedeniyle ekonomik olmayan araçlardan uzaklaşılması önden çekişli ve ekonomik motorlu ilk Honda Civic’in piyasada güçlü bir başlangıç yapmasını sağladı. Ekonomik motoru ve yakıt tüketimiyle ilk Honda Civic 3 yıl üst üste yılın otomobili seçildi. Honda Civic üretilir üretilmez, coupe, hatchback ve station wagon versiyonları da hazırlandı. Honda’nın meşhur CVCC teknolojisi de bu yıllarda ortaya çıktı. 1980 yılına kadar bu kasanın üretimine devam edildi.

1980 İkinci Nesil Civic’ler Yollarda

1980 – 1983 yılları arasında üretilen ikinci nesil Honda Civic’in boyutları büyüdü ve genişledi. Bugün bildiğimiz Honda Civic tasarımının ilk adımları bu nesildedir. Fakat boyutlara rağmen yakıt verimliliği daha da artırılan dört kapılı Civic Sedan Honda’nın ikinci nesliyle doğmuş oldu.

1984 Üçüncü Nesil Honda Civic

İkinci nesil Honda Civic daha iyi bir araç olmasına rağmen maalesef ilk Civic kadar popüler olamadı. Bu yüzden kısa sürede daha köşeli hatlara sahip ve daha sportif üçüncü nesil Honda Civic üretildi. Yakıt verimliliği her nesilde daha da iyileştirildi. 1984 yılında üretimine başlanan üçüncü nesil Civic 1988 yılına kadar aynı tasarımda devam etti.

1988 Dördüncü Nesil Honda Civic

1988-1991 yılları arası üretilen bu kasa ile ömrü kısa bir Honda Civic nesli daha yollardaydı. Fakat; bağımsız süspansiyonları ve yol tutuşuyla Honda Civic ilk kez modifiyecilerin dikkatini çekti ve sportif modifiyelere uygun yapısı ile bu alanda oldukça popüler bir model oldu.

1992 Beşinci Nesil Honda Civic

1992-1995 Efsane VTEC motorlarının ilk kez görüldüğü nesil (efsane kasa) nihayet ortaya çıkmıştır. 90’ların başında daha yuvarlak hatlı ve aerodinamik bir tasarıma dönen beşinci nesil Honda Civic’in yan airbag’leri tüm modellerinde standart hale getirildi.

1996 Altıncı Nesil Honda Civic ve ilk Type-R

1996 – 2000 yılları arası artık tasarımda büyük değişiklikler yapmayı bir kenara bırakan Honda, daha da yüksek performansa sahip Type-R modelini ilk kez bu nesilde sunmuştur. Yine ilk doğalgazlı (CNG) Honda Civic bu nesilde yollara çıktı.

2001 Yedinci Nesil Honda Civic

2001 – 2005 21. yüzyıl başladığında Honda Civic özellikle iç alanda daha fazla konfor sunmaya başlar. Değişen dünyada yeni yeni köklenmeye başlayan internet, mp3 player gibi kavramlar dolaşıma geçmiştir ve uzun dönem sabit seyreden benzin fiyatları da tırmanışa başlamıştır. Görünümü tazelenen, yeni süsoansiyonlara kavuşan ve kabini genişleyen Honda Civic en konforlu versiyonunu bu nesilde sunmaya başlar. Bahsi geçen sebeplerden kaynaklı olarak ilk hibrit Honda Civic’te yine bu dönemde satışa sunulur.

2006 Sekizinci Nesil Honda Civic

2006 – 2011 yılları arası üretilen, bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benzeyen ve çok daha fütüristik bir görünüme sahip sekizinci nesil Honda Civic ilk yılında Kuzey Amerika’da Yılın Otomobili seçildi.

2012 Dokuzuncu Nesil Honda Civic

2012 yılından 2016 yılına kadar devam eden dokuzuncu nesil Honda Civic, 2013’te küçük bir makyaj geçirerek çarpıcı bir görünümüne kavuşturuldu.

2016 Onuncu Nesil Honda Civic

2016 yılında yollara inen ve üretimi günümüze kadar devam eden onuncu nesil Honda Civic’ler ilk olarak 2015 yılında New York Otomobil Fuarı’nda konspet bir versiyon olarak tanıtılmıştı. Tasarım yönünden daha geniş ve agresif bir görünüşe kavuşan onuncu nesil Honda Civic’lerin ise araba severler tarafından beklenen ilgiyi karşılamadığını söylemek pek yanlış olmaz.