Hobi;

Kişinin asıl işi, uğraşı dışında kendini daha iyi hissettirecek, dinlendirecek ek uğraşlardır. 

Günümüzde, halk arasında; bir hobici “boş iş, ne gereği var?, yaptığın masrafa değer mi?, işsiz misin?, vs.” gibi tepkilerle çok rahat bir biçimde karşılaşabilir.

Bu tepkiler hobicinin ilgisini kırmamalı çünkü “zevkler ve renkler tartışılmaz” önemli olan kişinin kendi mutluluğu ve günlük yaşam stresinden uzaklaşmasıdır. Daha sonra bu tarz tepkide bulunan insanlar sizin kararlılıkla devam ettirdiğiniz hobilerinize bakış açılarını olumlu yönde değiştirirler…

İnsanlar ne gibi hobilerle ilgilenebilir?

 • Bisiklet sürmek; “zengin hobisi” olarak görülmesine rağmen, her kesim tarafından kendi bütçesi çerçevesinde elde edinilebilecek
  herhangi bir bisikletle zevkle yapılabilir. Bisiklet size; çevrenizi öğretirken aynı zamanda zinde bir vücuda sahip olma vaadinde bulunur.
 • Uçurtma uçurmak; insanoğlunun en büyük hayallerinden olan uçma isteği bu tarz bir hobinin meydana gelmesinde öncü olmuştur. Günümüzde
  teknolojinin ve modernleşmenin artması ile beraber bu hobimizin popülerliği azalmıştır. Gelir düzeyi ne olursa olsun herkeze aynı
  mutluluğu yaşatır.
 • Maket yapmak; Bizler için ilkokul yıllarımızda İş Eğitimi dersinde temellerini attığımız ve birçoğumuz tarafından İş Eğitimi dersi ile birlikte biten bir uğraştır. Modelistler, mimarlar kendi meslekleri sebebiyle profesyonel olarak ilgilenirler. Kendi hayalgücünüzü kullanarak özgür bir biçimde maket tasarlayabilirsiniz. Maket yapmak için malzemeleri çok uzaklarda aramanıza da gerek yok. Evde çok rahat bulabileceğiniz bir makas, yapıştırıcı, kutu, vb. malzemeler ile rahatlıkla maketinizin başlangıcını yapabilirsiniz.
 • Resim çizmek; “Benim yeteneğim yok!” denilerek uzaklaşılmış bir hobidir. Biraz uğraş verildiği takdirde çok güzel çalışmalara ulaşılabilir.
  Yapacağınız özgün çalışmalar sizi yansıtır. Hayal gücünüzün ne kadar büyük bir perspektifi olduğunu resim çizerek anlayabilirsiniz. Bu hobinin de maliyeti diğerleri gibi cüzi düzeydedir.
 • Müzik aletleri kullanmak, Koleksiyonculuk, Ahşap işlemeciliği, Akvaryum, Bitki yetiştiriciliği, Amatör Fotoğrafçılık, RC Araçlar, vb. hobi çeşitlerini de sıralayabiliriz.

etkinkitle.net sitemizde bundan sonra da bu tarzda kategorilere sıklıkla yer vereceğiz. Umarız sizin beğeneceğiniz çalışmalar paylaşabiliriz. Eğer sizlerinde bizimle paylaşmak istediğiniz çalışmalarınız olursa bizimle irtibata geçebilirsiniz.

iletişim – etkinkitletr@gmail.com