Haydi Gidelim!.. kategorimizde yeni bir şehrimize adım atalım…

Orta Karadeniz bölümünde bulunan Tokat, havasıyla tercih edilen başlıca şehirlerden diyebiliriz. Bunun yanı sıra tarihi dokusuyla da bayağı ilgi görmektedir. Ele alabileceğimiz birçok tarihi yapıların içinden bu yazımızda sizler için seçtiğimiz yapı Tokat Hıdırlık Köprüsü…

Tokat Amasya yolunda Yeşilırmak’ın üzerinde bulunan Hıdırlık köprüsü Selçuklu zamanında (hicri takvime göre) 654 yılında yapılmıştır. Bilinene göre Selçuklu hükümdarı II. Gıyasettin Keyhüsrev öldüğünde oğulları olan; İzzettin Keykavus, Rükneddin Kılıçaslan ve Alaaddin Keykubat taht kavgası sebebiyle araları bozukmuş. Devletin parçalanmaması adına devletin ileri gelenleri araya girip üç kardeşi barıştırmıştır. Görmüş olduğumuz köprü de bu üç kardeşin yönetimi zamanında inşa edilmiştir. Ayrıca üç kardeşin ilk defa yazdıkları kitabede bu köprüde bulunmaktadır. Kesme taştan yapılmış beş gözlü olan köprü 117 metre uzunluk ve 7 metre genişliğe sahiptir. Tokat Belediyesi tarafından 2013 yılında trafiğe kapatılan köprü o zamana kadar bir çok ağır araç taşıdığını fakat ağır araçlara uygun yapılmadığını göz önünde bulunduracak olursak köprünün bu kadar ağırlığa rağmen sapasağlam ayakta durabilmesi de merak konusu olmuyor değil.

Her Köşesinin ayrı güzelliğe sahip olduğu ülkemizin tarihi açıdan önemli yeri olan Tokat bu güzelliğiyle yurt içi ve yurt dışından gelen misafirleri büyülediğini söyleyebiliriz. Farklı şehirlerin farklı güzellikleriyle tekrar birlikte olacağız.

Teşekkürler.